Quantcast
Channel: Praktyczny Przewodnik
Viewing all 176 articles
Browse latest View live

Gdzie wyjechać w 2015 roku? [konkurs z nagrodami!]

$
0
0

Ogłaszamy nowy konkurs turystyczny, w którym czekamy na Wasze oryginalne pomysły gdzie wyjechać w 2015 roku. Gdzie polecicie na wakacje? Gdzie spędzicie długie weekendy 2015? Prześlijcie swoje propozycje - najlepiej poparte fotografiami i wspomnieniami z Waszych dotychczasowych podróży. Dla autorów najciekawszych pomysłów mamy fajne nagrody!

Do tego typu konkursu zapraszamy Was co roku i co roku możemy liczyć na Waszą pomysłowość. Czekamy na ciekawe propozycje wyjazdów w 2015 roku także i tym razem. Nie narzucamy formuły takiego zgłoszenia konkursowego (tekst / zdjęcia / wideo...) ani nie ograniczamy wyobraźni - możecie wskazać dowolne miejsca na świecie.

Do wygrania są:
1) Książki z naszego magazynu, w tym podróżnicze i poradniki
Gdzie wyjechać 2015
m.in. Allen Carr - Prosta metoda jak pozbyć się lęku przed lataniem
Michael Booth - Jedz, módl się, jedz
Justyna Minc, Paulina Pilch - Dziewczyńska podróż dookoła świata cz. 2
Taras Prochaśko - Spalone Lato

2) gadżety i upominki turystyczne od YouGO! oraz naszych stałych partnerów

Zadanie konkursowe to dwa proste kroki:

1) Polub nasz profil na Facebooku https://www.facebook.com/Praktyczny.Przewodnik

2) Prześlij na praktyczny.przewodnik@gmail.com swoje pomysły na to, gdzie polecieć/popłynąć/wyjechać w 2015 roku.
Mile widziane dłuższe wypowiedzi oraz ilustracje w postaci zdjęć i filmów. Materiały te nie powinny być wcześniej publikowane w Internecie.

Czas nadsyłania zgłoszeń: od 16 stycznia 2015 do 28 lutego 2015

I to już! W czasie trwania konkursu relacje będą publikowane na stronach Praktycznego Przewodnika Turystycznego oraz w portalu www.yougo.pl. Najciekawsze zaprezentujemy także w kolejnym wydaniu YouGO! Magazine. Wyniki opublikujemy na www.yougo.pl w ciągu tygodnia od daty zamknięcia przyjmowania zgłoszeń.

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Powodzenia!



Pomysły na długie weekendy 2015
Długi weekend 2015


Wakacje 2015 - poznaj pomysły na wakacje
Wakacje 2015


Wakacje Czarnogóra: Ulcinj [zdjęcia]

$
0
0

Moim pomysłem na wakacje 2015 jest urocza miejscowość Ulcinj w Czarnogórze. Malowniczy zakątek na "końcu świata" (cywilizowanego przynajmniej) przed samą granicą z Albanią. Piękne piaszczyste plaże z ciemnego, leczniczego piasku wulkanicznego rozpościerają się na 13 km długości wybrzeża, gdzieniegdzie góry, z których widok zapiera dech w piersiach na przejrzyste morze, cisza i spokój.

Czarnogóra Wakacje

tekst i zdjęcia - autor: Ewelina Rybicka

Niewielka romantyczna miejscowość częściowo zachowana od pirackich czasów jest wybitnie ustawiona pod kątem turystów. Ludzie są bardzo uprzejmi i pomocni w każdej sytuacji. Mnóstwo hoteli nad samym brzegiem morza, a jeszcze więcej kwater prywatnych. Ceny w euro, więc łatwy przelicznik, poza tym ceny porównywalne jak w Polsce (choć sporo taniej niż nad polskim morzem). Cieplutko, pogoda pewna. Czego jeszcze można chcieć?

Miasteczko Ulcinj wygląda jakby się cofnąć w czasie. Porty rybackie (z bardzo mocno prehistorycznych czasów), lecz ciągle działające, miejscowi łowią w nich nadal przepyszne ryby, które są serwowane w miejscowych restauracjach. Specjalnością tutejszych restauracji, oprócz ryb jest świeża pysznie podana baraninka oraz owoce morza. Miejsce idealne zarówno na wypad we dwoje, jak i wyjazd rodzinny. Mnóstwo atrakcji dla dzieciaków. W okolicy Wielkiej Plaży są 4 wesołe miasteczka z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i starszych: kolejki górskie, karuzele, strzelnice. Jest mnóstwo straganów - głównie z ubraniami i pamiątkami, kilka sklepów.

Morze tutaj jest stosunkowo płytkie, a linia brzegowa schodzi bardzo delikatnie - można spokojnie zażywać kąpieli w cieplutkiej wodzie. Dla par miejsce idealne ze względu na mnóstwo romantycznych zakątków, stare piękne porty, ścieżki idące wzdłuż licznych kanałów wodnych. Jeśli chcesz się oderwać od rzeczywistości i totalnie odpocząć, to śmiało jedź do Montenegro, kraju gdzie jest pomieszanie kultury europejskiej z kulturą wschodu, zaznasz egzotyki, a ludzie są przemili, jak na południowców przystało. Byliśmy tam już dwa razy, a i w tym roku się wybieramy. Jest to idealne miejsce na spędzenie letnich wakacji :-)

Ulcinj Wakacje
Wakacje w Ulcinj
Wakacje w Czarnogórze
Czarnogóra Ulcinj
Wakacje Ulcinj

Zobacz też: Czarnogóra [przewodnik]



Konkurs: Gdzie wyjechać w 2015 roku?
Gdzie wyjechać 2015

Blog Roku 2014 - Podróże - głosowanie do 10 lutego 2015

$
0
0

Trwa głosowanie na Blog Roku 2014. Na Twój głos czekają blogerzy do 10 lutego 2015 do godziny 12.00. W kategorii Podróże jurorką jest Martyna Wojciechowska. Głos możesz oddać także na mój blog - serdecznie zachęcam. Koszt SMSa to 1,23 zł (organizator przekazuje dochód na rzecz Fundacji Dzieci Niczyje, a więc spełniasz przy okazji dobry uczynek).

Blog Roku 2014

Dziękuję za każdy głos! To mnie jeszcze bardziej motywuje do kręcenia filmów, dodawania relacji i praktycznych porad ułatwiających Wam podróże!

Plaża w Gdyni Orłowie [zdjęcia, mapa]

$
0
0

Będąc na Pomorzu nie można zapomnieć o odwiedzeniu plaży w Gdyni Orłowie. To piękne miejsce posiada swój magiczny, niepowtarzalny urok. Trzeba się tam znaleźć, aby to poczuć. Siedząc na plaży i patrząc w morze odzyskuje się spokój i harmonię, tutaj naprawdę można dobrze wypocząć i zrelaksować się, a spacery po molo mogą sprawić mnóstwo przyjemności. Również tutaj znajduje się opuszczony pensjonat - odwiedzanie takich miejsc bywa ciekawą lekcją.

zgłoszenie nadesłane na konkurs | Anna Żak

Molo i plaża w Gdyni Orłowie - mapa

Gdynia Orłowo Mapa


Zdjęcia z plaży i molo Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo Molo
Gdynia Orłowo
Morze Gdynia
Molo Gdynia Orłowo
Gdynia Orłowo Pensjonat
Gdynia Orłowo Plaża
Gdynia Plaża
Orłowo

Byliście na tej plaży? Morze wybieracie się tam na najbliższe wakacje?
Dajcie znać!



Weź udział w konkursie: Gdzie wyjechać w 2015 roku?
Gdzie wyjechać 2015

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015 w weekendy majowe

$
0
0

Co roku wiosną mają miejsce Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja 2015 już wkrótce. Zobaczmy, gdzie warto pojechać w weekendy 16-17 oraz 23-24 maja 2015.

Małopolskie Dni Dziedzictwa

"Był sobie czas" to motto tegorocznej odsłony MDDK. Czas to jedna z uniwersalnych kategorii miar, powszechne doświadczenie łączące się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia i obrzędami. Czas łączy także kulturę, w tym architekturę, którą możemy podziwiać pod postacią zabytków. Tych niemych świadków upływu czasu będzie można zwiedzać w majowe weekendy 16–17 oraz 23–24 maja 2015. Otwarte zostaną dla nas bezpłatnie, abyśmy mogli poznawać przeszłość i tradycje Małopolski. Często będzie to unikalna okazja do wejścia do środka obiektów, które na co dzień są niedostępne dla turystów.

10 zabytków pogrupowano w 4 trasy zwiedzania. Oto wstępny program MDDK 2015:

16–17 maja 2015
Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, ul. Szpitalna 24, Kraków
Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie, ul. św. Marka 10, Kraków
Kolonia robotnicza i fabryka Bata w Chełmku, ul. Topolowa, Chełmek, powiat oświęcimski
Zespół zabudowań podworskich w Bobrku
Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

23–24 maja 2015
Dawne obserwatorium astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny w Krakowie, ul. Kopernika 27, Kraków
Collegium Maius w Krakowie
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, plac Tadeusza Kościuszki 7–8, Jędrzejów, woj. świętokrzyskie
Zespół pałacowy w Książu Wielkim, ul. W. Witosa 10, Książ Wielki, powiat miechowski
Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach, gmina Koniusza, powiat proszowicki

Szczegóły już wkrótce u nas na blogu podróżniczym oraz na oficjalnej stronie wydarzenia http://dnidziedzictwa.pl/

Polecamy i zapraszamy!



Weź udział w konkursie: Gdzie wyjechać w 2015 roku?
Gdzie wyjechać 2015

Hit Lata 2015 - Targi Lato 17-19 kwietnia

$
0
0

XX Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2015 już 17-19 kwietnia, a więc niedługo przed weekendem majowym. Warto przybyć do Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska w Warszawie, aby rozpocząć sezon letni na Mazowszu, zaplanować wakacje i podróże po Polsce lub świecie. Zwiedzający wybiorą Hit Lata - najciekawszą ofertę tej edycji targów. Będzie też konkurs na najlepsze hasło promujące Targi Lato z cenną nagrodą - pobytem-niespodzianką dla dwóch osób. W ramach przygotowanych atrakcji będą występy zespołów tanecznych i wokalnych oraz pokazy sportowe. A to tylko fragment oferty, którą przygotowują organizatorzy.

Targi Lato 2015

Wydarzenie skierowane jest do osób poszukujących pomysłu na letnie wakacje 2015, długi weekend lub krótszy wyjazd weekendowy, a także interesują ich ciekawe miejsca w kraju i za granicą, które warto odwiedzić samodzielnie, z rodziną bądź przyjaciółmi. Regionem Partnerskim XX Targów Lato jest ponownie Mazowsze. Oferty prezentowane podczas targów dotyczyć będą jednak całego świata. Propozycje w Polsce pokażą gminy, powiaty, miasta, regiony, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, a także obiekty i szlaki turystyczne oraz lokalne stowarzyszenia. Biura podróży przygotowali informacje o wycieczkach po Polsce i zagranicznych. Dla osób organizujących wakacje na własną rękę, przydatne będą książki i przewodniki od wydawnictw turystyczno-podróżniczych oraz oferty przewoźników. Dla miłośników dwóch kółek zorganizowany zostanie Event Rowerowy na stoisku Green Velo - będzie sporo zabawy i gier sportowo-rekreacyjnych. Wszystko po to, aby zainteresować Was podróżą przez Wschodni Szlak Rowerowy. Dzieci będą mogły bawić się też w „Bajkowym Świecie”.

Oprócz wspomnianego konkursu na Hit Lata i hasło promocyjne targów, zorganizowanych zostanie wiele konkursów na stoiskach wystawców. Z pewnością przygotują wartościowe nagrody.

Równolegle z Targami Lato odbędą się IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz III Targi Agroturystyka. Będzie więc można poznać smak regionalnych przysmaków i trunków z różnych części Polski, a także znaleźć miejsce na wypoczynek blisko natury.

Patronat Honorowy nad Targami Lato 2015 sprawują: Tomasz Jędrzejczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego; Rafał Szmytke - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Niewiadomski - Prezes Polskiej Izby Turystyki.

Polecamy i zapraszamy! Szczegóły na www.targilato.pl

VII Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu 2015

$
0
0

Już w najbliższy weekend VII Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu - zapraszamy do Hali Stulecia od 27 lutego do 1 marca. Co będzie się działo podczas targów? Spotkania z podróżnikami, oferty wakacji 2015 oraz spotkania z kuchnią i kulturą świata. A to nie wszystko. Mamy dla Was wejściówki - sprawdź poniżej!

Targi turystyczne Wrocław

Znani podróżnicy we Wrocławiu

Targi turystyczne dają możliwość aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych, jak również są okazją do nawiązania nowych kontaktów. Wśród zaproszony gości są:
- Beata Pawlikowska - podróżniczka i dziennikarka, którą znacie z wielu książek i audycji,
- Aleksandr Doba, Podróżnik Roku "National Geographic USA", pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej,
- Krzysztof Wielicki, zdobywca najwyższych gór świata,
- Nela, ośmioletnia reporterka i podróżniczka, która opowie o wyprawach okiem dziecka.

Podróżnicy

Atrakcje targów turystycznych

Jak wszyscy dobrze wiemy podróże łączą się nie tylko z poznawaniem nowych miejsc, ale także kosztowaniem smaków, dlatego też Festiwal Kulinarny na czele z Josephe Seeletso, byłym jurorem w Top Chef, zabierze nas w podróż na różne kontynenty. Dla osób lubiących odpoczywać przy lampce wina oferujemy warsztaty somelierskie. Na niemałej powierzchni zaprezentuje się także Strefa Kultury, dzięki której będzie okazja do zapoznania się z ofertami muzeów wrocławskich.

Oprócz tego, jak co roku będzie możliwość wsłuchania się w wiele ciekawych opowieści, najróżniejszych osobistości na Festiwalu Podróżników. To właśnie oni uświadamiają nam, że do podróżowania niepotrzebne są pieniądze, a jedynie upór, motywacja i chęci.

A co dla najmłodszych miłośników podróżowania? Fundacja Nami zaprasza dzieci na spotkanie z kulturą japońską (pokazy i warsztaty origami, kaligrafia, pokazy sztuki walki). Będą też trzy dinozaury wraz z ogromnym jajem. Gdy dorośli będą zwiedzać stoiska z ofertami wycieczek i wakacji w Polsce oraz za granicą, dzieci będą mogły pozostać pod opieką animatorów prowadzących konkursy i pokazy edukacyjne!

Oferty biur podróży

Targi Turystyczne
Przez cały czas trwania imprezy ponad 150 wystawców będzie gotowych, aby odpowiedzieć Państwu na pytania dotyczące rejonów Polski i świata. Różnego rodzaju konkursy, w tym wyjazdy wakacyjne oraz rejsy statkiem. Wiele atrakcji i niespodzianek, a to wszystko w jednym miejscu.

UWAGA! Szybki konkurs turystyczny. Mamy dla Was 5 wejściówek na MTT Wrocław 2015. Wystarczy do północy 24 lutego przesłać poprzez formularz kontaktowy http://www.yougo.pl/kontakt przesłać swoje dane kontaktowe. Kto pierwszy ten lepszy!

Więcej na www.mttwroclaw.pl oraz www.facebook.com/mttwroclaw

Mapa Wrocław - Hala Stulecia

Wrocław Mapa


Wybierasz się? Daj znać jak było!



Przewodnik po Wrocławiu
Wrocław


Pomysły na długie weekendy 2015
Długi weekend 2015


Wakacje 2015 - poznaj pomysły na wakacje
Wakacje 2015

Wakacje na Krecie wypożyczonym samochodem

$
0
0

Dokąd pojechać na wakacje w 2015? Moja propozycja - nietypowe wakacje w typowo turystycznym miejscu: na Krecie. Ale nie po to, aby leżeć plackiem na plaży, ale aby poczuć dreszczyk przygody. W sierpniu 2014 roku wybrałam się z przyjaciółką na wschodnią Kretę i spędziłam jedne z najbardziej emocjonujących wakacji w życiu. Dlaczego? O tym poniżej.

Kreta - propozycja nadesłana przez Patrycję Filipowicz -

Wypożyczenie samochodu na Krecie

Pierwszego dnia wypożyczyłyśmy samochód. A przynajmniej coś co pretendowało do miana samochodu: widoczne poniżej autko typu buggy. Zgrabne i urocze na pierwszy rzut oka.

Kreta Wypożyczalnia samochodów

Jednak gdy przyjrzałyśmy się bliżej (niestety już po podpisaniu umowy z wypożyczalnią aut):
1. Prawy reflektor trzymał się na... taśmę klejącą,
2. Lewy: na sznurek.
3. Prawe koło podczas jazdy dziwnie podskakiwało.
4. Kluczyki wyjmowane...wraz ze stacyjką.
No nic, umowa podpisana, więc co robić... Takim oto środkiem transportu wyruszyłyśmy z przyjaciółką w góry - z nadmorskiej miejscowości Stalida do płaskowyżu Lasithi. Droga wiodła, jak to w górach, nad przepaściami. Krajobraz był iście malowniczy: gaje oliwne, białe wiatraki i urocze wioski. Prowadziła moja przyjaciółka - doświadczony kierowca, gdyż ja nie siedziałam za kółkiem od 10 lat.

Muzeum Homo Sapiens

Nie chciałabym tu opisywać wszystkich „standardowych” miejsc jakie odkryłyśmy na trasie i które opisują przewodniki. A takich interesujących miejsc jest wiele: monastyry, jaskinie (między innymi jaskinię Psychro - w której według mitów miał narodzić się Zeus). Polecam i zachęcam samemu je odkrywać, a także nie przeoczyć pewnych „perełek” na trasie. Na zachętę jedna z takich perełek, które napotkałyśmy jadąc na płaskowyż: a mianowicie napotkałyśmy pewne kuriozalne muzeum - Muzeum Homo Sapiens - w teorii muzeum historyczne, w praktyce: czyjaś nie bardzo historyczna wizja. Nie będę za dużo zdradzać aby nie psuć zabawy :)

Kreta Muzeum

Ci, którzy mają jakąkolwiek wiedzę na temat pradziejów, na pewno się uśmiechną na widok niektórych komicznych tablic czy eksponatów. Szczytem wszystkiego była rzeźba dinozaura... z kością w pysku, ustawiona w jaskini prehistorycznych ludzi :)

Kreta Muzea

Przystanek w restauracji

Muzeum na pewno warto zobaczyć, a po wizycie zachwycić się zapierającym dech w piersiach górską panoramą. My podziwiałyśmy ją skąpaną w promieniach zachodzącego słońca. Kiedy zrobiło się ciemno, stwierdziłyśmy, że czas wracać. Niestety moją przyjaciółkę zaczęła nagle boleć stopa i uparła się, żebym to ja siadła za kierownicę. Nie miałam wyjścia, z duszą na ramieniu, siadłam. Nie prowadziłam od lat, robiło się ciemno, a samo rozklekotane autko nie dodawało otuchy. Po drodze ściemniło się całkiem, zrobiło się też zimno, a my niestety nie zabrałyśmy ciepłych swetrów. Na dodatek zgłodniałyśmy. Była już prawie północ kiedy zatrzymałyśmy się głodne i zziębnięte w jakiejś przydrożnej restauracji w górskiej wiosce. Skosztowałyśmy przepysznych lokalnych dań, a właścicielka restauracji zagadnięta o to, czy można tu kupić jakieś swetry, pobiegła po swoją ciocię. Kobieta specjalnie dla nas otworzyła mały sklepik i sprzedała piękne szale. Okryłyśmy się nimi i trochę w lepszych nastrojach ruszyłyśmy w drogę. Wciąż powoli i z drżącym sercem, czy uda nam się dojechać i czy auto wytrzyma. Gdy dotarłyśmy do hotelu byłyśmy przeszczęśliwe.

Kreta

Miasteczko Malia, Knossos i Heraklion

Autko zdało egzamin więc następnego dnia wyruszyłyśmy na kolejną podróż. Tym razem jednak nie tak daleko od cywilizacji. Naszym celem były ruiny minojskiego pałacu w pobliskiej Malii. Warto zobaczyć ten kompleks pałacowy (chociaż trzeba przyznać trochę zaniedbany i zarośnięty). Wieczorem udałyśmy się na wyprawę do okolicznych górskich wiosek. Były urocze i miały cudowny klimat - pełne cudownych restauracji, kafejek i wąskich uliczek. Właśnie... wąskich uliczek. Z trudem manewrowałyśmy autem, aż w końcu się zaklinowałyśmy! Tylko dzięki uprzejmości miejscowych, którzy wypchnęli nasze autko z uliczki udało nam się wydostać i ruszyć dalej. Wieczór spędziłyśmy w jednej z lokalnych restauracji, położonej przy małym placyku w jednej wiosek. Oczarował nas tamtejszy klimat - pełno ludzi, gwar, światła, po prostu tętniło tam życie!

Kreta Wakacje

Kolejnego dnia zwiedziłyśmy pałac w Knossos oraz muzeum w Heraklionie, ale ponieważ o tym można poczytać w każdym przewodniku, oraz jest to ikoniczna atrakcja Krety, pominę ten etap podróży. W każdym razie trzeba zobaczyć Knossos!

Mam nadzieję, że ten krótki obrazek zachęcił do podróży. Ja do dziś wspominam ekscytującą górską wyprawę małym samochodzikiem. Gdybym zamiast tego leżała na plaży, nie miałabym czego wspominać i były by to po prostu nudne wakacje. Warto jechać na Kretę i odkrywać wyspę na własną rękę, szukać samemu ciekawych miejsc które mogą zaskoczyć i wprawić w zdumienie...



Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015


Wakacje 2015
Wakacje 2015


Wakacje w USA - podróż route no 1

$
0
0

Michał Orzechowski przesłał na nasz konkurs relację z wyjazdu do USA. Zapraszamy do przeczytania.

USA Wschodnie Wybrzeże

Kilka lat temu wybrałem się w podróż z moim Kochaniem do Stanów Zjednoczonych. Wypożyczyliśmy samochód i wyruszyliśmy drogą międzystanową numer 1. Przejechaliśmy ją od początku do końca. Chciałbym w tym roku wrócić na tę trasę. Odkryć to, czego nie odkryłem wtedy. Ale też wrócić do pięknych wspomnień.

Zacznę od Bostonu - tam można poczuć prawdziwą atmosferę Nowej Anglii, wpadnę też na chwilę do Cambridge, by znów pospacerować wśród murów Uniwersytetu Harvarda. Moim marzeniem było zawsze, żeby moi synowie studiowali właśnie tam. Może się jeszcze uda, kto wie.

Providence - miasto piękne i malownicze, znów słynny uniwersytet, tym razem Brown. Długi spacer po historycznym centrum miasta.

Dalej na południe. Zza horyzontu wyłaniają się znajome budowle. Empire State Building, który już widziałem i nowa wieża World Trade Centre, którą znam tylko ze zdjęć. Nowy Jork. Najbardziej kosmpolityczne miasto świata. Znam je dobrze, nie raz tam byłem. Tym razem chciałbym, żeby wizyta w Nowym Jorku była romantyczna. Rejs statkiem na Staten Island, spacer po SoHo, kolacja w chińskiej dzielnicy. Wschód słońca chcę znów zobaczyć z Mostu Brooklińskiego. Będzie magicznie.

USA Empire State Building

I dalej dalej. Waszyngton ze swymi majestatycznymi budowlami. Może uda się pojechać tam w marcu, kiedy przy Białym Domu i przy muzeach kwitną najpiękniejsze magnolie na świecie.

USA Biały Dom

W drodze na południe zatrzymam się też w małym moteliku w Rocky Mount. Nazywa się Royal Inn, choć wcale to a wcale nie jest królewski. Ale moje wspomnienia czynią z niego miejsce magiczne.

Savannah. Usiądę na Placu Chippewa na ławeczce, na której swą historię opowiadał Forrest Gump. To fajne miejsce, żeby przywołać ze wspomnień piękne obrazy swojego życia. Może wsiądę na parowiec i popłynę w krótki rejs.

I już się zbliżam do Florydy. Saint Augustine, przylądek Canaveral, Fort Lauderdale, Miami South Beach. To tu chcę wrócić. I na koniec na Key West zrobić sobie takie samo zdjęcie ze znakiem kończącym drogę nr 1, jakie zrobiłem, kiedy byłem piękny i młody.

USA Key West

Od mroźnego Bostonu po subtropikalne Key West, tak, jak kiedyś. To moje marzenie podróżnicze na 2015 rok. Sentymentalna podróż do wspomnień, które możecie zobaczyć Państwo także na kilku zdjęciach.

USA Route no 1

USA

USA Podróż




Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Targi Lato 2015 coraz bliżej! [oto atrakcje]

$
0
0

Jubileuszowa XX edycja Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2015 - wielki kiermasz turystyczny - już między 17 a 19 kwietnia. Warto odwiedzić Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie, bo czeka na Ciebie moc atrakcji - zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Oto wstępny program imprezy, którą organizuje firma MT Targi Polska.

Lato 2015

Lato 2015 dla Ciebie
Zarówno to astronomiczne, jak i imprezowe, lato 2015 nadchodzi coraz większymi krokami. Wszystkie osoby ciekawe świata i miłośnicy podróży powinni zaplanować w swoim kalendarzu oba te okresy - czas na wakacje, a co chyba istotniejsze teraz - czas na przygotowanie się do wakacji. W drugiej połowie kwietnia, zapewne już w wiosennej atmosferze będzie można zasięgnąć wiedzy o zakątkach Polski i naszego globu, a także poznać atrakcje turystyczne. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2015 to świetna okazja, aby w jednym miejscu przejrzeć ofertę biur podróży, a także dopytać ich przedstawicieli, dokąd wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi w wakacyjne weekendy. Wystawcy zaprezentują ofertę turystyczną i kulturalną regionów, miast i gmin.

Poznasz atrakcje turystyczne Mazowsza
Regionem Partnerskim Targów Lato ponownie jest Mazowsze. Podczas targów zainaugurowany zostanie sezon letni, a przedstawiciele regionu będą zachęcać do eksplorowania różnorodnych zakamarków mazowieckich terenów. Towarzyszyć temu będą liczne atrakcje, takie jak akrobacje i pokazy rowerowe, które wykona Krystian Herba, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Poza tym będzie można zobaczyć pokaz iluzjonisty i wziąć udział w kursie pierwszej pomocy.

Dla młodych turystów
Na najmłodszych uczestników targów czekać będą kolorowe wozy, które zabiorą dzieci w Czarodziejski Bajkowy Świat. Ten specjalny tabor promuje Suwalszczyznę, której historię, legendy i piękno będzie można poznać poprzez zabawę. Baśniowy szlak prowadzi z Suwałk przez Rutkę Tartak, Bakałarzewo, Nową Wieś, Sejny, Puńsk oraz Kopiec koło Sztabina.
Udział w targach zapowiedziało również Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, które pozwala dzieciom i dorosłym przenieść się w krainę bajkowych fantazji, marzeń i snów pełnych niespodzianek. Ta instytucja kultury inspiruje do sięgania po literaturę, a także pomaga pielęgnować pozytywne wartości.
Na Targach Lato obecność planuje także Wytwórnia Filmowa Semafor z Łodzi.

Wygraj w konkursach z nagrodami
W trakcie całego weekendu będzie można wziąć udział w konkursach, które będą organizowane na stoiskach wystawców. Tradycyjnie też odwiedzający wybiorą Hit Lata, czyli najlepszą ofertę turystyczną. Będzie można także wystartować w konkursie na najlepsze hasło promujące Targi Lato.

Tradycyjne i ekologiczne smaki
Równolegle z Targami Lato odbędą się IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz III Targi Agroturystyka. Będzie więc można poznać smak regionalnych przysmaków i trunków z różnych części Polski, a także znaleźć miejsce na wypoczynek blisko natury.

Targi Lato 2015 - informacje praktyczne
Wstęp na targi jest bezpłatny. Wydarzenie będzie otwarte piątek w godz. 10:00-17:00, w sobotę 10:00-18.00 i w niedzielę 10:00-16:00.
Więcej informacji oraz regulaminy konkursów znajdują się na: www.targilato.pl



Polecamy nasze artykuły związane z wakacjami:

Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Australia: Perth [przewodnik, atrakcje, mapa]

$
0
0

Perth to samotna metropolia. Podróżując po zachodniej części Australii nie można ominąć Perth. Miasto, będące stolicą stanu Australia Zachodnia, jest jednym z najciekawszych miejsc w tej części kontynentu. Zamieszkuje je około 2 milionów osób. Choć bywają większe miasta, to Perth może poszczycić się tym, że jest najbardziej odosobnioną metropolią na świecie. Najbliższym dużym miastem jest znajdująca się niecałe 3 tysiąc kilometrów dalej Adelajda. Perth to także miejsce, gdzie żyje 78% populacji stanu.

Australia Perth
Panorama Perth z King's Park

Perth zostało założone w 1829 roku, jednakże prawa miejskie uzyskało dopiero w latach 50. XIX wieku. Nazwę, jak w przypadku amerykańskich miast, zaczerpnięto od istniejącego już miasta – Perth w Szkocji, nadał ją kapitan James Stirling. Na rozwój miasta wpłynęło odkrycie na pobliskich terenach złóż złota, które - jak to zawsze bywa w takich przypadkach - ściągnęły do miasta wszelkiego rodzaju poszukiwaczy przygód, biznesmenów i ludzi szukających szybkiego sposobu na wzbogacenie się. Dalej już było tylko lepiej. W ciągu dwóch pierwszych dekad XX wieku powstał uniwersytet, a także zbudowano połączenie kolejowe z Adelajdą. Obecnie miasto słynie z górnictwa, które przynosi ogromne zyski. Głównie wydobywa się rudę żelaza stanowiącą 20% światowej produkcji, a także złoto, ropę naftową i gaz ziemny.

Perth może poszczycić się świetną lokalizacją, co na pewno też wpłynęło na przyznanie mu tytułu jednego z najlepszych miast do życia. Z jednej strony ocean, z drugiej góry Darling, a przez centrum przepływa rzeka Swan. Jej nazwa wzięła się od czarnych łabędzi, które szczególnie ją sobie upodobały. Do tego wspaniała pogoda, dzięki czemu można rozkoszować się miastem niemalże przez cały rok. Podczas zimy trwającej od czerwca do września temperatura zwykła nie spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Od grudnia do marca trwa lato, więc jest to ostatnia okazja dla tych, którzy chcą się załapać na australijskie lato w Perth.

Perth Swan River

Atrakcje turystyczne Perth

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od centrum, które doskonale obrazuje wciąż zwiększającą się zamożność miasta i jego mieszkańców. Wynika to, jak już wspomniałem, z pozycji Perth na rynku wydobywczym, co wpływa na zainteresowanie inwestorów, którzy lokują siedziby swoich firm właśnie tutaj.
Będąc w Perth, koniecznie trzeba zajrzeć do Fremantle, dzielnicy portowej. Obecnie jest to najważniejszy australijski port nad Oceanem Indyjskim. Codziennie można zobaczyć tu statki z całego świata, a raz do roku być świadkiem regat Whitbread, których trasa przebiega wzdłuż globu, a Perth jest jednym z przystanków. Współczesne żeglarstwo nie jest jedyną atrakcją, jaką oferuje Fremantle. Podczas spaceru zachwycają zabytkowe budynki pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku. Wśród zabytków figuruje również liczące sobie ponad 150 lat więzienie, które od kilkunastu lat służy jako atrakcja turystyczna. Chętni mogą wynająć przewodnika i poznać więzienne życie od „środka”. Dla tych, którzy chcą poczuć klimat dawnego, portowego Frementle, zapraszamy do odwiedzenia Shipwreck Galleries, jednej z filii muzeum zachodniej Australii. Możecie zobaczyć tutaj wraki żaglowców i rekwizyty związane z żeglarstwem.

Perth Atrakcje turystyczne

Perth Shipwreck Galleries


Historia współczesnego Perth może i nie jest zbyt długa, ale należy pamiętać o dziedzictwie pozostawionym przez wcześniejszych mieszkańców tych terenów, Aborygenów. Najważniejszym „darem”, jaki otrzymało miasto, jest znajdujący się na wzgórzu Elizy Kings Park. Ten zajmujący 500 ha park wypoczynkowy był dla Aborygenów świętym miejscem, wokół którego krążyły legendy dotyczące na przykład powstania rzeki Swan. Oficjalnie park został otwarty w 1895 roku, a obecną nazwę nadano mu w 1901 r. na cześć angielskiego króla Edwarda VII. Wewnątrz parku znajduje się ogród botaniczny, gdzie można zobaczyć liczne przykłady miejscowej roślinności. Na szczególną uwagę zasługuje baobab Gija Jumulu. To 750-letnie drzewo jest wyjątkowe nie tyle ze względu na swój wiek, ale z powodu drogi jaką przebyło zanim dotarło do parku. Zostało przetransportowane z oddalonego o 3200 km Telegraph Creek, dzięki czemu pobiło rekord w lądowym transporcie drzewa tej wielkości. W parku znajduje się również galeria sztuki aborygeńskiej.

Perth King s park


Dla tych, którzy chcieliby poznać bliżej sztukę australijską, polecamy wizytę w Galerii Sztuki Australii Zachodniej. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 15 tys. eksponatów. Wśród nich można zobaczyć dzieła Aborygenów, jak i współczesnych australijskich artystów, a także prace europejskie czy azjatyckie pojawiające się na wystawach czasowych.

Kolejną atrakcją turystyczną jest Swan Bells – wieża zbudowana z miedzi i szkła, na której zawieszonych jest 18 dzwonów. Dwanaście z nich pochodzi z londyńskiego kościoła St Martin In the Fields. Wieża została zaprojektowana przez australijskiego architekta Hamesa Sharleya, aby uczcić nadchodzące millenium. Wprawdzie koszta wyniosły kilka milionów euro, a sama budowa spotkała się z protestami mieszkańców, to nie można odmówić budowli uroku. Plac wokół wieży to idealne miejsce, aby zrelaksować w jednej z kafejek lub restauracji.

Perth Swan Bells Tower

Kolejnym ważnymi punktami na mapie zabytków Perth są kolejno: mennica i teatr Jego Królewskiej Mości. Mennica powstała w 1899 roku i jest najstarszą działającą tego typu instytucją w Australii. Co więcej, przetwarza się w niej ponad 60% wydobywanego w Australii złota. Teatr Jego Królewskiej Mości istnieje już ponad 110 lat i w tym czasie zaprezentowano na jego deskach sztuki światowej sławy, co kontynuuje się do dziś. Budynek znajduje się w dzielnicy biznesowej, dzięki czemu można połączyć wystawną kolację z wizytą w teatrze.

Perth Mennica

Perth Przewodnik

Tym, którzy preferują inny rodzaj rozrywki polecamy wizytę w Crown Perth w dzielnicy Bursword. W tym rozbudowanym centrum rozrywki z pewnością nie będziecie się nudzić. Na terenie Crown Perth znajduje się kasyno, teatr, sala balowa, a także pole golfowe. Jeśli ktoś nie zdąży nacieszyć się tym wszystkim w ciągu jednego dnia, może zostać na noc w jednym z hoteli albo w którymś z klubów, bawiąc się do rana.

Perth

Wakacje w Perth

Miłośnicy wylegiwania się też na pewno nie będą zawiedzeni. Perth jako miasto portowe ma również do zaoferowania wiele plaż, które doskonale nadają się na wypoczynek. Nie tylko ten leniwy, na leżaku, ale również ten aktywny. Fani sportów wodnych, surfingu, windsurfingu będą mogli wyszaleć się do woli.

Perth Plaża

Australia Plaże

Na koniec warto się posilić w jednej z restauracji oferujących potrawy z australijskich zwierząt, czyli z kangura i z emu. Warto wykorzystać okazję, mimo iż wydaje się to nam dziwne kulturowo. Suty posiłek najlepiej przypieczętować winem pochodzącym z winnic znajdujących się w Swan Valley.
Należy pamiętać, ze Australia jest krajem stosunkowo drogim, lecz na pewno wartym odwiedzenia. Powracający stamtąd podróżnicy najczęściej chwalą wyjątkową atmosferę, jaka tam panuje, a także wyjątkowo miłych mieszkańców chętnie pomagających turystom.

Autor: Konrad Głąbek

Perth Nocą

Perth Australia

Perth Biznes
Widok na dzielnicę biznesową - the Central Business District


Mapa Perth



Perth Mapa




Zobacz pomocne wpisy o wakacjach:

Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Wakacje w Iranie - zaplanuj na Targach Lato 2015

$
0
0

Iran jest krajem partnerskim jubileuszowych 20. Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2015, które odbędą się już w tym tygodniu w Warszawie. W dniach 17-19 kwietnia będziemy mieć okazję poznawać oferty turystyczne z Polski i zagranicy. Stowarzyszenie Transportu Powietrznego oraz Agencji Turystycznych Iranu będą promować ofertę swojego kraju. Zapraszamy do Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska w Warszawie.

Iran Wakacje

– Polacy coraz więcej podróżują i coraz częściej szukają nietypowych miejsc wypoczynku. Możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami firm irańskich z pewnością pomoże zachęcić odwiedzających, żeby w bliższej lub dalszej przyszłości wybrali się na wycieczkę w ten region świata – mówi Andrzej Kozłowski, wiceprezes zarządu firmy MT Targi Polska, organizatora Targów Lato. Dodatkową atrakcją na targach będą występy zespołu Esfahan Naghme, który wykonuje tradycyjną muzykę z różnych regionów Iranu.

Iran cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z Europy Zachodniej. Ten bliskowschodni kraj o ponad czterech tysiącach lat wspaniałej historii uznawany jest za kulturalne centrum regionu. Prężnie rozwija się tam też baza noclegowa, budowane są hotele różnej kategorii, a mieszkańcy słyną z gościnności i otwartości. Choć odległy kulturowo, Iran ma wiele zabytków wartych obejrzenia. Na liście najciekawszych miejsc znajdują się m.in. ruiny starożytnego Persepolis, most Khaju i Plac Imama w Isfahanie czy Różowy Meczet w Shiraz. Coraz większym zainteresowaniem turystów cieszy się Wyspa Kish w Zatoce Perskiej, nazywana przez Irańczyków Małym Dubajem.

Na targi przyjadą przedstawiciele 10 firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Będą to zarówno agencje zajmujące się obsługą turystyki przyjazdowej, jak i hotele. Celem ich obecności jest promocja kraju, zachęcenie turystów do odwiedzenia Iranu, a także rozmowy z potencjalnymi polskimi partnerami. Nie bez znaczenia jest fakt, że uzyskanie wizy jest coraz łatwiejsze, a władze deklarują chęć dalszego uproszczenia procedur wizowych. Jednym słowem Iran otwiera się na turystykę.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.targilato.pl



Zobacz także te nasze posty o wakacjach:

Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Majówka 2015 [pomysły na długi weekend majowy]

$
0
0

Majówka 2015 coraz bliżej. Oto pomysły na długi weekend majowy last minute. Czekamy jak co roku na Twoje propozycje ciekawych wyjazdów na długie weekendy 2015 - pisz śmiało! :)

Majówka 2015 w Polsce


Moszna - miejscowość położona w województwie opolskim. To tutaj znajduje się powstały na przełomie XIX i XX w. Zamek Moszna, zaliczany do najpiękniejszych zamków w Polsce.
Majówka Polska
Jest to jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych zabytków na ziemi opolskiej. Dzięki swojej unikatowej architekturze przypomina baśniowy zamek rodem z filmów Walta Disneya, dlatego też stanowi nie lada atrakcję dla najmłodszych. Zamek ma aż 99 wież, a wewnątrz znajduje się 365 pomieszczeń - także jest co zwiedzać. Jak każdy zamek, ten również skrywa pewne mroczne tajemnice, dlatego też organizowane są tu nocne zwiedzania wraz z przewodnikiem, podczas których na śmiałków czeka moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Otoczony jest okazałym parkiem, w którym rozkwitają krzewy azalii i rododendronów, a także przepiękna aleja lipowa. Nadaje to zamkowi iście bajkowy charakter. Będąc tu, warto odwiedzić również znajdującą się w pobliżu stadninę koni olimpijskich.

Lanckorona jest to urokliwa wioska, położona zaledwie 36km od Krakowa. Usytuowana jest ona na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m). Jest to jedna z najbardziej malowniczych wsi w Małopolsce, dlatego też jest idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek poza Krakowem, zwłaszcza dla osób lubiących piesze wędrówki. Znajduje się tu 5 tras spacerowych wokół Góry Lanckorońskiej: Dawny Trakt Królewski (czerwona), Aleja Zakochanych (zielona), Droga na Moczary (niebieska), Aleja Cichych Szeptów (żółta) i Droga do Dawnego Kamieniołomu (brązowa). Na jednej z tras znajdują się ruiny zamku, zbudowanego jeszcze za panowania Kazimierza Wielkiego. Ze szczytu Góry Zamkowej można podziwiać zapierające dech w piersiach pejzaże. Od zachodu panoramę na Kalwarię Zebrzydowską, klasztor oraz pasmo górskie Leskowca, natomiast od strony wschodniej m.in. na klasztor na Bielanach, Jastrząbie i Skawinę. Po pieszych wędrówkach warto udać się na relaksujący spacer po zabytkowym rynku. Znajdują się tu charakterystyczne drewniane XIX-wieczne domy, gustowne latarnie, ławeczki i okalające je klomby róż, które zachęcają zmęczonych turystów do odpoczynku.

Sandomierz to przepiękne miasto w województwie świętokrzyskim, położone nad Wisłą, około 15km od Tarnobrzega. Nazywane jest ono „Małym Rzymem”, z tego względu, że podobnie jak stolica Włoch znajduje się na 7 wzgórzach, a ponadto w obu tych miastach rozciągają się ciemne, mroczne labirynty („sandomierskie lochy”), nadające tajemniczy klimat. Punktem charakterystycznym Sandomierza jest bez wątpienia przepiękna zabudowa architektoniczna, z zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów. Miasto może poszczycić się jedną z najlepiej zachowanych starówek w Polsce. Będąc tu należy koniecznie zobaczyć słynną XIV-wieczną katedrę, zachowaną w gotyckim stylu, zamek, renesansowy ratusz, Bramę Opatowską, Wąwóz Królowej Jadwigi czy dom Długosza.

Wołosate to niewielka, typowo turystyczna osada położona w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jako że leży u podnóża Tarnicy, jest idealnym miejscem do zdobycia najwyższego punktu polskich Bieszczad. To właśnie tędy przebiegają najważniejsze szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodnicze, w tym ścieżki przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Będąc tu warto również udać się do ośrodka Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego.

Majówka 2015 w Europie


Tokaj miejsce idealne przede wszystkim dla smakoszy wina. To tutaj produkuje się jedno z najbardziej rozpoznawalnych win na świecie - węgierski Tokaj.
Majówka Europa
Oprócz tego ważnymi punkami na mapie turystycznej tego urokliwego miasta są pałac Rákóczi-Dessewffy, fontanna Bachusa, czy miejski Ratusz w barokowym stylu. Rákóczi Pince, czyli Piwnica Rakoczego, powstała w XV wieku, znajduje się w centrum miasta. Właśnie tu leżakują trunki z najdorodniejszych winnic. Wewnątrz znajduje się również małe muzeum, sklep oraz komnata, która jest miejscem spotkań koneserów win. Przed wejściem do piwnicy znajduje się figurka, znanego ze większości pocztówek i fotografii „Pijaka” - obowiązkowy element pamiątkowych zdjęć z Tokaju.

Beld - jest to jeden z najbardziej charakterystycznych ośrodków turystycznych w Słowenii. Wpływ na to ma przede wszystkim położenie - w samym sercu Alp Julijskich. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, wszechobecna zieleń i łagodny klimat sprawiają, że jest to idealne miejsce dla osób ceniących aktywny wypoczynek na łonie natury. Główną atrakcją zwabiającą turystów jest słynne Jezioro Beld, pośrodku którego znajduje się niewielka, zielona wysepka z małym kościółkiem.

Mikulov - to urokliwe miasteczko położone jest w pobliżu granicy austriackiej, pośród terenów górzystych i jezior. Zobaczyć tu możemy wiele unikatowych zabytków, zwłaszcza architektonicznych, najbardziej znaną jest zamek Dietrichsteinów, w którym przebywał Napoleon Bonaparte. Ponadto liczne ścieżki przyrodnicze, rezerwaty biosfery czy winnice, z których słynie ten region Czech. Historia tego miasta ściśle powiązana jest z kulturą żydowską, dlatego też znajduje się tu żydowska dzielnica, synagogi oraz największy w Czechach cmentarz żydowski.

Tbilisi - to największe miasto i zarazem główny ośrodek kulturalno-przemysłowy w Gruzji. Ta malownicza miejscowość, pełna unikatowych zabytków położona jest w stokach Kaukazu Małego, nad rzeką Kurą. Tbilisi słynie przede wszystkim ze swojej charakterystycznej architektury - ręcznie rzeźbionych balkonów, które są wielką chlubą mieszkańców miasta i stanowią nie lada atrakcje dla przyjezdnych. Chyba najbardziej znanym miejscem w stolicy Gruzji jest Plac Wolności, gdzie znajduje się okazała kolumna św. Jerzego, patrona kraju. Stąd też można dostrzec monumentalny pomnik, wyłaniający się spośród wzgórz. Jest to figura gruzińskiej matrony, trzymającej w ręku wielki dzban wina, którym wita przyjezdnych. Ma to świadczyć o otwartości oraz przyjaznym stosunku Gruzinów do gości i turystów. Druga dłoń trzyma nagi miecz, który oznacza ciągłą gotowość do walki oraz niezależność kraju. Tbilisi jest to urokliwe miasto, w którym czas płynie wolno i spokojnie, jak chyba w żadnej europejskiej stolicy. Zieleń, idylliczne widoki i liczne zakamarki miasta z pewnością pozwolą nam się zrelaksować i odpocząć od wielkomiejskiego tłumu i hałasu.

Naantali jest niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych miast portowych w południowo-zachodniej Finlandii. To z pozoru niewielkie, niewyróżniające się niczym szczególnym miasteczko kryje w sobie nie lada atrakcję - park rozrywki Muumimaailma, czyli Dolinę Muminków. Park powstał w 1970 roku i został w całości poświęcony bohaterom powieści Tove Jansson. Usytuowany jest on na zielonej wyspie, a największymi i najchętniej odwiedzanymi atrakcjami są niewątpliwe: słynny błękitny dom Muminków, obóz Włóczykija, łódź Taty Muminka czy statek piratów. Osoby zwiedzające Dolinę mogą na swojej drodze spotkać postacie ze Świata Muminków, a także obejrzeć spektakl teatralnych, w rolach głównym wystąpią oczywiście główni bohaterowie powieści. Jest to więc miejsce idealne nie tylko dla maluchów, ale również i dla starszych miłośników przygód Muminków.

Autor: Karolina Podgórska

Tanie bilety na loty w długie weekendy
Jak oszczędzić? Oto kilka propozycji: Tanie bilety lotnicze
Tanie loty

Wszystkie aktualne promocje na tanie loty w Twoim smartfonie i tablecie!

Podróże na Facebooku
Podróże


Tanie hotele na długi weekend
Porównaj oferty najlepszych hoteli i znajdź najniższą cenę:

Targi Lato 2015 już są! Zaplanuj wakacje teraz!

$
0
0

W dniach 17-19 kwietnia (piątek-niedziela) w Warszawie w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2015 będzie można poznać ciekawe zakątki Polski i świata, zaplanować wakacje lub weekendowy wypad za miasto, a także skorzystać z konkursów.

Pogoda coraz lepsza, a do wakacji coraz bliżej. Podczas tego kwietniowego weekendu będzie można poszukać pomysłów na krótszy lub dłuższy wiosenny i letni wypoczynek. Oferta wystawców będzie bardzo różnorodna. Przedstawiciele miast, regionów, krajów i atrakcji turystycznych zaprezentują walory tych miejsc, a na stoiskach biur podróży, hoteli czy pensjonatów zainteresowani z pewnością znajdą dobre propozycje. Nie zabraknie turystycznych wydawnictw oraz szlaków krajoznawczych, wodnych czy rowerowych. Uroczystość otwarcia Targów Lato odbędzie się w piątek 17 kwietnia o godzinie 10.00 na głównej scenie.

Scena - targowe serce
Centralnym miejscem wydarzeń targowych będzie scena, na której przez trzy dni będą odbywać się pokazy taneczne, koncerty, a także prezentacje. W sobotę zostanie zainaugurowany sezon letni na Mazowszu, Regionie Partnerskim Targów Lato. Towarzyszyć temu będą pokazy akrobacji rowerowych, szlaków turystycznych oraz występy iluzjonistów. Przedstawiciele Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie zachęcą do odwiedzenia swych siedzib, a przy okazji opowieści o Szlaku Baśki Murmańskiej będzie można wziąć udział w konkursie. Z kolei artysta z Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku wykona etiudy cyrkowe.

Spotkania z podróżnikami
Organizator targów, firma MT Targi Polska, zaprasza również na inspirujące spotkania z podróżnikami, którzy podzielą się ze słuchaczami pasją podróżowania po świecie. Wśród zaproszonych gości będą Monika Witkowska, która odwiedziła już prawie wszystkie państwa, Robert Danieluk, który opowie o wrażeniach z wyprawy do Chin, a także Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie, którzy zdradzą jak zorganizować ciekawą podróż przy ograniczonym budżecie.

Iran - bliskowschodnia perła
Krajem Partnerskim tegorocznej edycji targów jest Iran. Przedstawiciele lokalnych firm turystycznych będą namawiać do przyjazdu na tereny starożytnej Persji, aby poznać zabytki dawnej i współczesnej kultury irańskiej oraz doświadczyć uprzejmości i otwartości mieszkańców. Obecność Iranu podkreślą również występy zespołu Isfahan Naghme, który wykona utwory z różnych regionów kraju.

Nagrody na wyciągnięcie ręki
W trakcie weekendu będzie można wziąć udział w konkursach, w których do wygrania są ciekawe nagrody, w tym weekendowe pobyty w różnych częściach Polski. Część konkurencji odbędzie się na scenie, wiele przygotowali też wystawcy, warto więc uważnie zapoznać się z ich ofertą. Odwiedzający tradycyjnie już wybiorą Hit Lata, czyli najlepszą ofertę turystyczną, a w konkursie na najlepsze hasło promujące Targi Lato na zwycięzcę czeka pobyt-niespodzianka dla dwóch osób.

Coś dla najmłodszych
Wakacje 2015 lato
Dla najmłodszych uczestników przewidziano wiele atrakcji. Specjalnie na targi przyjadą kolorowe wozy, które zabiorą dzieci w piękny świat bajek. Baśniowy szlak, który promuje Suwalszczyznę poprzez historię, legendy i piękno regionu, prowadzi z Suwałk przez Rutkę Tartak, Bakałarzewo, Nową Wieś, Sejny, Puńsk oraz Kopiec koło Sztabina. Kolorowemu taborowi towarzyszyć będą konkursy, muzyka na żywo i degustacje.

Manufaktura Cukierków zorganizuje warsztaty, na których każde dziecko będzie mogło samodzielnie wykonać kolorowego lizaka, a Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych stworzy miasteczko gier i zabaw, w którym zarówno maluchy, jak i całe rodziny będą mogły spróbować sił w konkursach, łamigłówkach i grach logicznych. Natomiast Dziecięca Akademia Twórczości na swoim stoisku przygotuje m.in. kącik konstruktorski, labirynt ze sterowanym robotem, czy robo-boisko. W targach weźmie udział również Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, tradycyjnie będą też dmuchańce.

Co nieco dla branży
Targi Lato to także spotkanie przedstawicieli branży turystycznej. Z myślą o nich Polska Organizacja Turystyczna przygotowała szkolenie z zakresu obecności w mediach społecznościowych. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs „Róża Kolumba” i wręczone Wawrzyny Polskiej Turystyki.

Ciekawostką będzie sektor dedykowany SPA, na którym promowany będzie zdrowy styl życia. Dodatkowo odbędą się pokazy masażu relaksacyjnego z udziałem publiczności, zainaugurowany zostanie również konkurs „Najpiękniejsze SPA 2015”.

Tradycyjne i ekologiczne smaki
Równolegle z Targami Lato odbędą się IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz III Targi Agroturystyka. Będzie to okazja do skosztowania regionalnych przysmaków i trunków z różnych części Polski oraz zagranicy, a także do znalezienia miejsca na wypoczynek blisko natury.

Informacje praktyczne
Targi Lato odbędą się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny. Wydarzenie będzie otwarte piątek w godz. 10:00-17:00, w sobotę 10:00-18.00 i w niedzielę 10:00-16:00.

Jak dojechać
Na targi szybko i wygodnie będzie można dojechać pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich z dworców Warszawa Śródmieście i Warszawa Wschodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej to tylko 20 minut.

Dojazd samochodem z centrum Warszawy zajmuje ok. 20 minut. Od ronda ulicą Marsa do Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska ruch odbywa się płynnie dwupasmową jezdnią. Na targi można również dostać się autobusem miejskim. Z centrum Warszawy liniami: 143, 514, 520, z Ronda Wiatraczna liniami: 145, 173, 183, 315 oraz z Dworca Warszawa Wschodnia PKP: 315. Przystanek docelowy to Okularowa.

Więcej informacji oraz regulaminy konkursów znajdują się na: www.targilato.pl



Zaplanuj wakacje 2015 i długie weekendy z Praktycznym Przewodnikiem:

Wakacje 2015
Wakacje 2015


Długie weekendy 2015
Długi weekend 2015

Jak wybrać i zaplanować wakacyjny kurs języka angielskiego na Malcie?

$
0
0

Plaża na Malcie

Malta to nie tylko piękna i słoneczna śródziemnomorska wyspa, ale również anglojęzyczny kraj. Może to niektórych zaskoczyć, ale wszyscy mieszkańcy oprócz maltańskiego (drugi oficjalny język) posługują się właśnie językiem angielskim. Przez ponad półtora wieku Malta należała do Imperium Brytyjskiego. Nauczanie języka angielskiego na Wyspach Maltańskich ma zatem długa tradycję. Szkoły językowe mają nie tylko pulę doświadczonych nauczycieli, ale również kursy dla różnych grup wiekowych oraz na różnych poziomach. Istnieje ponad 40 szkół językowych na Malcie oraz na sąsiedniej wyspie Gozo, oferujących szereg kursów i zajęć pozaszkolnych. I tutaj pojawia się pytanie: jak wybrać tą odpowiednią i dopasowaną do własnej osoby?

Grota na wyspie Gozo

Oto trzy zasady, którymi powinieneś się kierować przy wyborze szkoły językowej na Malcie:
1. Powinna posiadać akredytacje EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services), prestiżowej, europejskiej organizacji, która ocenia szkoły językowe za osiągnięcia w nauczaniu języków obcych.
2. Szkoła powinna rekrutować wyłącznie nauczycieli, którzy są native speakers oraz którzy posiadają co najmniej lokalny certyfikat TEFL.
3. Szkoła nie powinna pobierać dodatkowych opłat za rezerwację lub za organizację wycieczek pozaszkolnych.

Ok, zdecydowałeś się na szkołę i co teraz?
Na początek zastanów się, czego dokładnie chcesz:
- Jakie są dokładnie Twoje cele związane z wyjazdem na Maltę?
- Ile godzin dziennie chcesz zainwestować w naukę?
- Może chcesz osiągnąć konkretny cel (jak na przykład zdanie egzaminu)?
- Zależy Ci bardziej na odpoczynku, opalaniu i zwiedzaniu?
Tak na dobą sprawę to lato trwa na Malcie prawie osiem miesięcy.  Średnia temperatura od kwietnia do listopada wynosi 26°C wdzień. Przy 300 słonecznych dniach w roku nie musisz się bardzo obawiać o brak słońca. W miesiącach od czerwca do września temperatury sięgają nawet 34°C w dzień. Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące ze średnią dzienną temperatura wynoszącą 16°C.

Kursanci na dachu szkoły Maltalingua

Nie chcesz tylko się uczyć i masz ochotę na wakacje połączone z kursem angielskiego? Nie ma sprawy. Wybierz 20-godzinny kurs standardowy i będziesz miał od południa czas na relaksowanie i zwiedzanie. Kurs intensywny to 30 godzin tygodniowo nauki, a jeśli Ci za mało to możesz zdecydować się na dodatkowe lekcje indywidualne. Szkoła języka angielskiego Maltalingua na Malcie oferuje na przykład lekcje w małych grupach i na różnych poziomach. Lekcje indywidualne mogą być tutaj kombinowane ze wszystkimi kursami grupowymi. Możesz zapisać się na lekcje indywidualne 1-2 dodatkowo dziennie, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli jesteś gotów poświęcić dodatkowy czas, lekcje te mogą w znacznym stopniu uzupełnić kurs grupowy. Kurs przygotowujący do egzaminu IELTS jest przeznaczony dla uczniów o wyższym poziomie, którzy chcieliby uzyskać międzynarodowy certyfikat języka angielskiego IELTS. Kursy języka angielskiego biznesowego są świetnym wyborem dla zmotywowanych, biznesowych kursantów, z umiarkowaną i biegłą znajomością języka angielskiego.

Azure Window na wyspie Gozo
Jeśli ma być tanio, oczywiście kupuj bilety lotnicze z trzymiesięcznym wyprzedzeniem i poza sezonem (Ryanair, Wizz Air oraz Air Malta oferują bezpośrednie loty z czterech polskich miast). To samo dotyczy kursów językowych. Niektóre szkoły oferują poza sezonem letnim zniżki na wszystkie kursy ściągające nawet 25%. (http://www.maltalingua.pl/ceny/2015/)

Jeśli zastanawiasz się nad kursem językowym za granicą i zestawiasz go z wakacyjnym kursem angielskiego w kraju, przemyśl dokładnie swój wybór. W końcu możesz mieć dwa w jednym – wakacje w anglojęzycznym państwie i naukę w maksymalnym natężeniu. Wybierając się na taki turnus językowy prawdopodobnie już nigdy więcej nie będziesz mieć problemu z mówieniem po angielsku! Chyba warto sprawdzić?

Moskwa - dojazd na lotnisko najszybciej i najtaniej

$
0
0

Jak najszybciej i najtaniej dostać się z lotniska do Moskwy? Moskwa, stolica Rosji i jedna z największych metropolii świata, posiada 3 międzynarodowe lotniska: Szeremetiewo, Domodiedowo i Wnukowo. Wszystkie trzy lotniska położone są poza miastem, w mniejszej lub większej odległości od obwodnicy MKAD. Samoloty z Polski do Moskwy, obsługiwane przez LOT, lądują w Szeremetiewie. W tym artykule opowiemy o kilku sposobach dostania się z lotniska do miasta - najtańszych oraz najszybszych.

Pociągi Aeroexpress

Kilka lat temu uruchomione zostały pociągi Aeroekspress, łączące te trzy lotniska z dworcami kolejowymi. Koszt biletu wynosi 450 rubli przy zakupie w kasie lub biletomacie. Zaoszczędzić można kupując ten bilet poprzez oficjalną stronę aeroexpress.ru lub w aplikacji mobilnej na Android, iOS oraz Windows Phone — cena w takim przypadku wyniesie 400 rubli.
Aeroexpress Moskwa

Z Szeremetiewa można się dostać na dworzec Białoruski, z Wnukowa na dworzec Kijowski, a z Domodiedowa na dworzec Pawielecki. Pociągi odjeżdżają co pół godziny od 5:30 do 0:30.

Komunikacja miejska

Komunikację miejską w Moskwie można umownie podzielić na 3 rodzaje:
• Metro — podstawowy środek transportu ze względu na wielkość miasta;
• Transport naziemny (autobusy, tramwaje, trolejbusy);
• Marszrutki (prywatne busiki).

W odróżnieniu od Warszawy, bilety w każdym z tych rodzajów transportu nie są kompatybilne, a ceny ustalane są osobno.

Opłaca się w Moskwie kupić w kasie metra kartę Trojka. To jest uniwersalny bilet, obowiązujący w metrze i transporcie naziemnym, który można zasilić na dowolną kwotę zarówno w kasie, jak i w automacie. Zaliczka za taką kartę wynosi 50 rubli, lecz zwróci się nam ona już po trzeciej przejażdżce. Bilety dla posiadaczy karty Trojka są znacznie tańsze niż dla użytkowników jednorazówek.

Ceny biletów w Moskwie: Trojka / Zwykłe bilety
1 przejazd metrem 30 RUB / 50 RUB
1 przejazd transportem naziemnym 29 RUB / 40 RUB
Bilet 90-minutowy* 46 RUB / 60 RUB

*Bilet 90-minutowy uprawnia do jednego przejazdu metrem oraz do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją naziemną w ciągu 90 minut od pierwszego skasowania.

WAŻNE: Wejście do komunikacji naziemnej odbywa się przez przednie drzwi - w każdym autobusie, trolejbusie i tramwaju są bramki, które są zwalniane w momencie zbliżenia biletu kartonikowego do czytnika.

Na lotnisko Szeremetiewo można dojechać autobusem nr 851 od stacji metra Riecznoj Wokzał lub nr 817 od stacji metra Planiernaja. Lotnisko Szeremetiewo znajduje się w strefie biletowej A, oba te autobusy dowiozą na lotnisko w regularnej cenie, czyli 46 rubli dla posiadaczy Trojki i 60 dla pozostałych (przy wyborze opcji 90-minutowej).

Moskwa Metro
Linie metra w Moskwie (źródło: Студия Артемия Лебедева)

Połączenia do lotniska Wnukowo obsługują linie 611 oraz 611c, a z Domodiedowem połączenia autobusowego brak.

Nocny dojazd na lotniska w Moskwie

W nocy dotrzemy na lotnisko Szeremietiewo nawet za 29 rubli. W Moskwie istnieją zaledwie 4 linie nocne i jedna z nich — N1 (cyrylicą H1) — obsługuje połączenia od południowego zachodu Moskwy przez Centrum i północny wschód miasta do lotniska Szeremetiewo. Trzeba pamiętać, że wszystkie przystanki na tej linii są na żądanie.
Moskwa Linia N1
Cena za bilet w takim autobusie nie różni się od zwykłych biletów: 29 rubli dla posiadaczy Trojki, 40 rubli dla pozostałych, jednak w Moskwie kierowcy sprzedają wyłącznie kartonikowe bilety na 4 przejazdy komunikacją naziemną za 100 rubli.
Jednak do Domodiedowa i Wnukowa w nocy można się dostać wyłącznie marszrutkami.

Marszrutki

Jazda marszrutką nie jest czymś przyjemnym, a co gorsze, bezpiecznym. Stosunkowo często dochodzi do wypadków z udziałem tych busików. Marszrutki nie mają rozkładu jazdy, zatem kierowca decyduje, kiedy jechać i decyzja ta zależy tylko od stopnia wypełnienia marszrutki podróżnymi. Nieraz się zdarza, że podróżujący musi odczekać półgodziny siedząc w ciasnym pojeździe.
Moskwa Marszrutka
Do Szeremetiewa można dojechać marszrutką №949 od stacji metra Recznoj wokzał oraz №948 od stacji Planiernaja.
Cena biletu: 75 rubli.
Do Wnukowa — marszrutka nr 45m (100 rubli) od stacji metra Jugo-Zapadnaja
Do Domodiedowa — nr 308 (120 rubli) od stacji metra Domodiedowskaja

Taksówki

Jest to najdroższy, ale najwygodniejszy sposób. Taksówka zawiezie od lotniska bezpośrednio pod blok czy hotel, natomiast koszt takiego przejazdu będzie kosztował od 1000 w najlepszym przypadku. W najgorszym — w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego lub jakiejkolwiek innej, powodującej panikę i chaos — nawet 5000 rubli.
Natomiast nie wszystkie taksówki mają uprawnienia do przejazdu po buspasach. Przy zamówieniu taksówki w godzinach szczytu należy się upewnić, czy przyjedzie taksówka o kolorze żółtym i z żółtymi numerami rejestracyjnymi. W przeciwnym razie taksówka będzie stała w korku ze wszystkimi, przez co czas dojazdu na lotnisko wydłuży się nawet do kilku godzin.
Moskwa Taksówki

Ceny dojazdu na lotniska w Moskwie

Praktyczne podsumowanie cen (dane na chwilę publikacji artykułu)
Moskwa Lotniska

Źródło: https://moipromokody.ru/mozhno-deshevle/kak-dyoshevo-dobratsya-do-sheremetevo/

Byliście w Moskwie? Jakie są Wasze wspomnienia? Co warto zobaczyć, jak zwiedzić Moskwę tanio i jak zarezerwować tanie bilety lotnicze?
Czekam na Twój komentarz! Pochwal się wspomnieniami i zdjęciami - wyślij na naszego maila lub przez fanpage na Facebooku!

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - MDDK 2015 w weekendy 16-17 i 23-24 maja

$
0
0

Rozpoczynają się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015. Godne odwiedzenia obiekty udostępnione będą dla nas w pełnej krasie w dwa weekendy: 16-17 oraz 23-24 maja. Zapraszamy!

Na ile sposobów można opowiadać o czasie? Czas może być: słoneczny, astronomiczny, kalendarzowy, mierzony za pomocą gnomonów, zegarów, kalendarzy. Łączy się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia, obrzędami, a także architekturą, stąd wielość kategorii jego postrzegania, rozmaite metody jego mierzenia. Podczas Dni Dziedzictwa poszukamy czasu zaklętego w pokazywanych przez nas zabytkach.

MDDK 2015
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, fot. J. Nowostawska-Gyalókay MIK 2014 (opisy obiektów poniżej)

Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015


16–17 maja 2015
• Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, ul. Szpitalna 24
• Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie, ul. św. Marka 10
• Kolonia robotnicza i fabryka Bata w Chełmku
• Zespół zabudowań podworskich w Bobrku
• Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

23–24 maja 2015
• Dawne Obserwatorium Astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny w Krakowie, ul. Kopernika 27
• Collegium Maius w Krakowie, ul. Jagiellońska 15
• Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
• Zespół pałacowy w Książu Wielkim
• Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach

Podczas dwóch weekendów zaprezentujemy 10 intrygujących, często niedostępnych zabytków Małopolski, o których opowiedzą przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Pokażemy miejsca nieznane, warte uwagi ze względu na architekturę, otaczające je parki, ogrody, ale również fascynujące historie z nimi związane.

Dodatkowo, w programie XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, oprócz zwiedzania, znajdą się warsztaty, koncerty, spacery, wycieczki, wystawy. Część atrakcji została przygotowana z myślą o najmłodszych.

Już po raz czwarty wydarzeniu towarzyszyć będzie bezpłatna publikacja – Był sobie czas – autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Książkę będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Niektóre punkty programu będą wymagały rezerwacji miejsc.
W imieniu Małopolskiego Instytutu Kultury, Samorządu Województwa Małopolskiego, Gospodarzy obiektów oraz społeczności lokalnych serdecznie zapraszamy.
Szczegółowe informacje na stronie: dnidziedzictwa.pl

Obiekty MDDK 2015


16–17 maja 2015

Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie
ADRES: ul. Szpitalna 24, Kraków
Krakowska cerkiew prawosławna, wkomponowana w jedną z pierzei ulicy Szpitalnej, o tym, że jest budynkiem sakralnym, informuje tylko za sprawą zawieszonej na froncie kamienicy niewielkiej ikony z wizerunkiem Bogurodzicy, którą chroni zadaszenie zwieńczone niewielką cebulastą kopułą. Mijamy ją na co dzień w pośpiechu, a przecież kryje fascynujące wnętrze. Przeprowadzony tu remont konserwatorski ujawnił, że w kamienicy zachowały się fragmenty renesansowych malowideł. Przez krótki czas, na przełomie XIX i XX wieku, mieściło się tu żydowskie Towarzystwo Dobrej Dążności, potem od roku 1932 – żydowski dom modlitwy, który działał do 1939 roku. Po dewastacji synagogi przez hitlerowców miejsce zamieniono na skład mebli. Wówczas zainteresowała się nim parafia prawosławna, którą Niemcy wyeksmitowali tymczasem z koszar przy placu Na Groblach. Miejsce w roku 1940 zaadoptowano na cerkiew prawosławną. W latach siedemdziesiątych prof. Jerzy Nowosielski zaprojektował dla swojej parafii niektóre elementy wyposażenia.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 CERKIEW PRAWOSŁAWNA PW. ZAŚNIĘCIA NMP
W KRAKOWIE DOSTĘPNA PONIEDZIAŁEK–PIĄTEK, GODZ. 13.00–18.00, SOBOTA–NIEDZIELA, GODZ. 12.00–17.00

Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie
ADRES: ul. św. Marka 10, Kraków
Kanonicy Regularni od Pokuty Błogosławionych Męczenników Santa Maria de Metro to nazwa zakonu, którego członkowie przybyli do Krakowa z Pragi na zaproszenie Bolesława Wstydliwego w 1257 roku. Osiedli przy ufundowanym dla nich kościele pw. św. Marka Ewangelisty. Zakonników w Polsce od wezwania kościoła w skrócie nazywano markami albo też, od kształtu noszonych przez nich nakryć głowy (biretów), rogaczami. Markowie żyli według reguły św. Augustyna, główną zasadą było doskonalenie serca przez wierne niesienie krzyża. Na ich dzień składały się wspólna modlitwa – medytacja, msza św. oraz tzw. godziny kanoniczne i praca. Zakon marków przestał istnieć w 1807 roku. Część klasztoru przekazano wówczas księżom emerytom mieszkającym do tej pory przy parafii św. Krzyża. 30 maja 1991 roku powołano tu do życia nową wspólnotę zakonną, Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, w skrócie: jadwiżanki. Siostry w pewnej mierze odziedziczyły duchowość po nieistniejącym już zakonie marków. Od 1410 roku przy kościele św. Marka działa Bractwo św. Zofii
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MARKA EWANGELISTY W KRAKOWIE DOSTĘPNY W DNI POWSZEDNIE PO MSZACH ŚW. O GODZ. 12.30, 18.30 (IX–VI), W NIEDZIELE
I ŚWIĘTA PO MSZACH ŚW. O GODZ. 9.00 (IX–VI), 10.15, 11.30, 15.30, 19.00 (X–VI). OBIEKT: GIEDROYCIANUM DOSTĘPNY W NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW. O GODZ. 11.30

Kolonia robotnicza i fabryka Bata w Chełmku
ADRES: ul. Topolowa, Chełmek, powiat oświęcimski
Człowiekiem, który w kategorii zarządzania czasem i ludźmi osiągnął mistrzostwo, był Tomáš Baťa. Historia firmy Bata ma swój początek w Zlinie, mieście położonym na czeskich Morawach. To właśnie tam pod koniec XIX wieku powstał niewielki zakład szewski, który
z czasem rozrósł się i stał światowym imperium obuwniczym. Batówki – płócienne buty na skórzanej podeszwie – były symbolem nowoczesności. Do ogólnoświatowej sieci fabryk Bata dołączyła niewielka wówczas wieś koło Oświęcimia. To właśnie w Chełmku w 1932 roku swoją działalność rozpoczęła pierwsza fabryka koncernu w Polsce. Do wybuchu II wojny światowej w części zakładowej wzniesiono dziesięć budynków, niestety żaden z nich nie zachował się do dziś w pierwotnym stanie. W części mieszkalnej powstało kilkanaście funkcjonalnych domów dla robotników. Na terenie kolonii wybudowano także willę pierwszego dyrektora fabryki – Alojzego Gabesama.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 EKSPOZYCJA W DOMU PAMIĘCI BATY (UL. STAICHA 3, CHEŁMEK) DOSTĘPNA PONIEDZIAŁEK–PIĄTEK, GODZ. 8.00–19.00, SOBOTA–NIEDZIELA TYLKO PO ZAREZERWOWANIU (tel.: 33 846 12 96, e-mail: moksir@chelmek.pl)

Zespół zabudowań podworskich w Bobrku
ADRES: ul. Nadwiślańska 5, Bobrek, powiat oświęcimski
W ciągu kolejnych stuleci Bobrek zmieniał właścicieli. Przedstawiciele rodu Ligęzów, Potulickich, Wielopolskich, Ogińskich i Sapiehów ukształtowali jego współczesny krajobraz
i zabytkową zabudowę. Na zespół zabudowań podworskich składają się: zabytkowy pałac wraz z oficyną, park, czworaki, drewniany spichlerz oraz kościół pw. Przenajświętszej Trójcy. Każdy z tych obiektów kryje w sobie niezwykłe opowieści, ślady odciśnięte przez miniony czas. Niestety stan ich zachowania nie zawsze umożliwia zwiedzanie wnętrz.
Miejscem szczególnie przez nas polecanym jest zlokalizowany w zabytkowych czworakach prywatny skansen państwa Klimowiczów. Przedmioty codziennego użytku, narzędzia rzemieślnicze, maszyny rolnicze, artefakty sztuki ludowej zgromadzone w klimatycznych pomieszczeniach to cenne źródło wiedzy o lokalnej tradycji i kulturze.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 EKSPOZYCJA W PRYWATNYM SKANSENIE W CZWORAKACH DOSTĘPNA TYLKO PO ZAREZERWOWANIU (tel.: 602 527 208 lub 694 210 747)
OBIEKT: Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu
ADRES: pl. ks. J. Skarbka 5, Oświęcim
Oświęcim w powszechnej świadomości kojarzony jest głównie z Holocaustem i tragicznym losem narodu żydowskiego. Piętno funkcjonującego tu podczas II wojny światowej nazistowskiego obozu Auschwitz na stałe określiło sposób myślenia o mieście i zatarło pamięć o bogatej historii społeczności żydowskiej Oświęcimia przed zagładą. Miejsca, które w przywracaniu tej pamięci odgrywają szczególną rolę, to: synagoga Chewra Lomdej Misznajot, Muzeum Żydowskie i dom rodziny Klugerów. We wnętrzach zabytkowej kamienicy możemy obejrzeć dwie nowoczesne ekspozycje, które odsyłają nas do czasu „przed” i „po”.
Pierwsza z nich to Oszpicin – tak Żydzi w języku jidysz nazywali Oświęcim. Druga – Nowe życie – to swoista mozaika utkana z osobistych relacji byłych mieszkańców Oświęcimia, żyjących obecnie w Izraelu. W sposób niemal symboliczny żydowską przeszłość miasta reprezentuje dom żydowskiej rodziny Klugerów, który przeobraził się w Café Bergson.

POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 SYNAGOGA I MUZEUM ŻYDOWSKIE W OŚWIĘCIMIU DOSTĘPNE IV–IX, NIEDZIELA–PIĄTEK, GODZ. 10.00–18.00, X–III, NIEDZIELA–PIĄTEK, GODZ. 10.00–17.00


23–24 maja 2015

Dawne Obserwatorium Astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny w Krakowie
ADRES: ul. Kopernika 27, Kraków
Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowane przy ulicy Kopernika to miejsce, z którego przez lata, począwszy od 12 lutego 1946 roku, nadawano sygnał czasu. Któż z nas nie kojarzy charakterystycznych dwudziestu czterech długich i pięciu krótkich piknięć...
Sygnał nadawany był ręcznie, codziennie na żywo. Poprzedzało go połączenie się za pomocą tak zwanej gorącej linii z rozgłośnią Radia Kraków przy ulicy Szlak. Tradycja nadawania sygnału czasu w Krakowie sięga jednak czasów dawniejszych. 19 lutego 1838 roku dokładnie o godzinie 12.00 z dachu obserwatorium po raz pierwszy dano znak chorągwią w kierunku wieży kościoła Mariackiego. Od tej pory tak miano sygnalizować hejnaliście moment nastania południa. Dzieje budynku dawnego obserwatorium od samego początku były związane z otaczającym go ogrodem, do którego utworzenia przystąpiono w 1783 roku. A czy Ogród Botaniczny ma jakiś związek z tematem czasu? Ależ tak! Kryjące się w tamtejszych szklarniach prehistoryczne sagowce, których początki sięgają ery paleozoicznej – z tego powodu zwane żywymi skamieniałościami – czyż nie przenoszą nas niczym wehikuł czasu do odległej przeszłości?

POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE NIEDOSTĘPNE. OGRÓD BOTANICZNY DOSTĘPNY W SEZONIE LETNIM (POŁ. IV–POŁ. X) CODZIENNIE, GODZ. 9.00–19.00, SZKLARNIE PONIEDZIAŁEK–CZWARTEK, GODZ. 10.00–18.00. W SEZONIE ZIMOWYM ZWIEDZANIE MOŻLIWE WYŁĄCZNIE PRZY OKAZJI WYSTAW I PRELEKCJI. W TYCH DNIACH OGRÓD DOSTĘPNY DLA ZWIEDZAJĄCYCH W GODZ. 10.00–14.00, SZKLARNIE I MUZEUM BOTANICZNE ZAMKNIĘTE

Collegium Maius w Krakowie
ADRES: ul. Jagiellońska 15, Kraków
Podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zapraszamy Państwa na spacer
z przewodnikiem. Trasa wiedzie od mieszkania św. Jana z Kęt, w którym obecnie znajduje się kaplica, przez reprezentacyjną rektorską klatkę schodową, do Sali Zielonej, w której zostaną zaprezentowane zegary słoneczne. W sali Komisji Edukacji Narodowej, gdzie królują instrumenty naukowe głównie z XVIII wieku, zakupione w najlepszych wówczas wytwórniach europejskich, będzie można zobaczyć mechaniczne zegary kominkowe, konsolowe, a także zegar „na pile”, któremu napęd zapewnia własny ciężar. W Sali Zegarowej z kolei będzie można się zapoznać z mechanizmem zegara wieżowego ze Szczekocin (ok. 1600), mechanizmem zegara z wahadłem kompensacyjnym z roku 1786, regulatorem astronomicznym Sigmunda Rieflera z 1897 roku, czyli zegarem używanym
w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego do sterowania pracą teleskopu. W Sali z Lunetami, oprócz różnych przyrządów do pomiaru długości, masy, temperatury, znajdziemy między innymi chronometry morskie.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 EKSPOZYCJA CZAS ZATRZYMANY NIEDOSTĘPNA. COLLEGIUM MAIUS W KRAKOWIE DOSTĘPNE: IV–X, PONIEDZIAŁEK, ŚRODA GODZ. 10.00–14.20, WTOREK, CZWARTEK 10.00–17.20, SOBOTA 10.00–14.40, XI–III, PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK GODZ. 10.00–14.20, WTOREK GODZ. 10.00–15.20, SOBOTA 10.00–14.40. ZWIEDZANIE W GRUPACH MAKS. 20-OSOBOWYCH Z PRZEWODNIKIEM, CO 20 MINUT

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
ADRES: pl. T. Kościuszki 7–8, Jędrzejów, powiat jędrzejowski, województwo świętokrzyskie
Pierwszymi przyrządami astronomicznymi, które pozwalały nieco precyzyjniej określać czas, były zegary słoneczne. Miejscem, w którym pojęcie czasu słonecznego nabiera szczególnego znaczenia, jest Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. To właśnie z zainteresowania astronomią i gnomoniką zrodziły się pasja i niezwykła kolekcja zegarów słonecznych rodziny Przypkowskich. Początki obecnej ekspozycji astronomiczno-gnomonicznej sięgają 1895 roku. Feliks Przypkowski, z zawodu lekarz, z zamiłowania astronom, gromadził zabytkowe instrumenty astronomiczne, zegary, książki. W 1925 roku pasją Feliksa zaraził się jego syn, Tadeusz, który nie tylko znacznie rozbudował rodzinną kolekcję, ale też obliczał i nakreślał zegary słoneczne, między innymi na kościele Mariackim w Krakowie, na Zamku Królewskim w Warszawie, a także na budynku obserwatorium astronomicznego w Greenwich.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE DOSTĘPNE
1 XI–14 IV, WTOREK–NIEDZIELA, GODZ. 8.00–16.00, 15 IV–31 X, WTOREK–NIEDZIELA, GODZ. 8.00–17.00. W PONIEDZIAŁEK OBIEKT DOSTĘPNY WYŁĄCZNIE DLA GRUP, TYLKO PO ZAREZERWOWANIU (tel.: 41 386 24 45)

Zespół pałacowy w Książu Wielkim
ADRES: ul. W. Witosa 10, Książ Wielki, powiat miechowski
W Książu Wielkim, położonym przy trasie Kraków – Kielce, na wzgórzu otoczonym drzewami i stawami znajduje się jeden z ciekawszych zabytków doby renesansu w Małopolsce. „Zamek na Mirowie”, jak zwykło się o nim mówić, prawdopodobnie nazwę tę zawdzięcza posiadłości rodzinnej Myszkowskich w Mirowie na terenie Jury Krakowsko-Często-chowskiej. W 1582 roku właścicielem Książa Wielkiego został biskup krakowski Piotr Myszkowski i to na jego zlecenie rzeźbiarz i architekt z Florencji, Santi Gucci, wzniósł okazałą rezydencję. Na zespół pałacowy składają się, oprócz samego pałacu, także dwa pawilony: kaplica pw. św. Piotra Apostoła i św. Zofii oraz dawna biblioteka, a także pozostałości dawnego ogrodu, który liczył sześć poziomów. Ksiąskie założenie pałacowe odsyła nas swą formą do czasu, w którym w sztuce powrócił zachwyt klasyczną symetrią, harmonią i proporcją.
POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 ZESPÓŁ PAŁACOWY W KSIĄŻU WIELKIM NIEDOSTĘPNY

Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach
ADRES: gmina Koniusza, powiat proszowicki
Na terenie powiatu proszowickiego, kojarzonego głównie z rolnictwem, w niewielkiej wsi Dalewice, nieco na uboczu znajduje się prawdziwa perełka architektury drewnianej – kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP. Od początku swego istnienia należała ona do parafii w Niegardowie, pełniąc funkcję kościoła filialnego. Świątynia pochodzi z połowy XVII wieku i, co ciekawe, do naszych czasów przetrwała bez zasadniczych zmian architektonicznych. To, co jednak najpiękniejsze i najcenniejsze, kryje się w jej wnętrzu. Sufit i ściany pokrywa polichromia pochodząca z II połowy XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe przedstawienia postaci świętych. Ze ścian prezbiterium bacznym okiem spoglądają między innymi cztery dziewice męczennice: św. Cecylia, św. Apolonia, św. Dorota i św. Agnieszka.

POZA DNIAMI DZIEDZICTWA 2015 KAPLICA PW. NAWIEDZENIA I ZWIASTOWANIA NMP W DALEWICACH NIEDOSTĘPNA

Krakowskie smaki - wybierz swój: Zawstydź obwarzanka 2015!

$
0
0

Polecam Wam konkurs Zawstydź obwarzanka - trwa właśnie drugi etap, w którym decydujemy, jaki jest nasz wyjątkowy, najbardziej „krakowski” przysmak kulinarny oraz kulinarne zjawisko, trend bądź inicjatywa w Krakowie. Do 24 maja (najbliższa niedziela) można głosować przez oficjalną stronę miasta Krakowa.

Typowe krakowskie jedzenie

Laureatów tegorocznej edycji Konkursu poznamy 28 maja. I etap konkursu trwał od 20 kwietnia do 4 maja - wtedy internauci przesyłali swoje propozycje. Teraz wybieramy już spośród 20 propozycji w kategorii: Wyjątkowy produkt kulinarny oraz 8 kandydatur w kategorii: Zjawiska, trendy, inicjatywy.

Co mają z tego głosujący? Oto nagrody:
- voucher na kolację w Restauracji Magnes,
- voucher na kolację w Restauracji Farina,
- zaproszenia na lunch w Amarone Ristorante,
- zaproszenie na Bufet Surf&Turf w Hotelu Radisson Blu,
- voucher na romantyczną kolację dla dwojga w Hotelu Wit Stwosz,
- voucher na pobyt w hotelu Wit Stwosz,
- bilety do Centrum Wspinaczkowego Forteca,
- bilety na spektakl w Teatrze Groteska,
- a także na koncert realizowany w ramach festiwalu Sacrum Profanum,
- vouchery na kolacje w wybranych krakowskich restauracjach w ramach rezerwacji Gastrobooking.

Głosowanie trwa na stronie internetowej:
https://www.krakow.pl/nasze_miasto/181181,artykul,zawstydz_obwarzanka_i_zaglosuj_.html

Konkurs „Zawstydź obwarzanka i zagłosuj!” jest prowadzony w ramach 10. jubileuszowej edycji Akcji Rekomendacji Krakowskich Restauracji 2015, której organizatorem jest Urząd Miasta Krakowa, przy współpracy z samorządowymi instytucjami i firmami.
Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie głosowania.



Obejrzyj koniecznie także:

Kraków nowoczesny i tradycyjny na zdjęciach
Kraków nowocześnie

Weekend czerwcowy 2015

$
0
0

Majówka już za nami, ale wkrótce czeka nas kolejny długi weekend z okazji Święta Bożego Ciała. W tym roku wypada dosyć wcześnie, bo w czwartek 4 czerwca. Osoby pracujące, które chcą nieco przedłużyć sobie urlop i w pełni się nim nacieszyć, wystarczy, że wezmą jeden, dodatkowy dzień wolny w piątek - czwartek, sobota i niedziela są wolne. Jeśli natomiast chcesz zafundować sobie aż tygodniowy odpoczynek od pracy i wszelkich obowiązków, będziesz potrzebować kolejnych 4 dni urlopu. Dzięki temu możesz rozplanować sobie nawet dłuższy czas błogiego relaksu, trwający od soboty 30 maja do niedzieli 7 czerwca.

Długi weekend czerwcowy w Polsce

Weekend czerwcowy
Początek czerwca dla wielu z nas może okazać się idealnym momentem na wcześniejszy, przedwakacyjny odpoczynek. Mamy wówczas szansę uniknąć napływu tłumów urlopowiczów oblegających najpopularniejsze miejscowości turystyczne i kurorty. Warto zatem już teraz zastanowić się gdzie i jak spożytkujemy ten czas. W praktyce zwykle jest tak, że większość z nas i tak sprawy organizacyjne zostawia niemal na ostatnią chwile. Głównie ze względu na nieprzewidywalną pogodę, która tak często lubi nas zaskakiwać i pokrzyżować zaplanowany nawet w najdrobniejszym szczególe urlop. Jednakże mimo to, pogoda nie powinna być czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o nasz wyjazd. Sami nie zdajemy sobie sprawy, ile mamy w Polsce fantastycznych miejsc wartych odwiedzenia, nawet w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy aura nie zachęca nas do długich pieszych wędrówek czy innych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Grunt to przygotować się na każdą ewentualność pogodową i wybrać takie miejsce, które zagwarantuje nam ciekawe i przede wszystkim komfortowe spędzenie naszego długo oczekiwanego wypoczynku.

Większość mieszczuchów zapewne planuje choćby na chwilę opuścić wielkomiejski zgiełk i odpocząć od wszelkich boleści, jakie niesie za sobą ciągłe przebywanie w dużym mieście. Tak więc ciche, spokojne i zielone okolice, nieco pomijane na turystycznych mapach Polaków, będą niezwykle atrakcyjnym miejscem na spędzenie wolnego czasu i oderwanie się od codziennego życia w miejskiej dżungli. Całe szczęście takich miejsc jest u nas pod dostatkiem. Polska może poszczycić się licznymi pasmami górskimi, które co sezon przyciągają rzeszę turystów, kusząc zapierającymi dech w piersiach widokami, dziką naturą, a przy tym bogatą ofertą turystyczną.

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji miejsc, gdzie nie udając się daleko możecie ciekawie spędzić urlop z rodziną i znajomymi, poddając się błogiemu lenistwu bądź aktywnie spędzając czas. Bo przecież każdy zakątek w Polsce ma w sobie coś wyjątkowego i wartego odwiedzenia.

Mazury

Planując czerwcowy wypad na Mazury należy dużo wcześniej zacząć rozglądać się za ofertami noclegowymi spełniającymi nasze oczekiwania, zapewnią komfortowe warunki pobytu oraz ciekawe atrakcje. Mazury będą miejscem idealnym na urlop dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Dużą popularnością wśród doświadczonych żeglarzy jak i amatorów cieszą się oczywiście rejsy po jeziorach mazurskich. W końcu Szlak Jezior Mazurskich to jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków żeglugowych w północno-wschodniej Polsce. Nie lada atrakcją dla przyjezdnych stanowią również Pola Grunwaldzkie, gdzie stoczona została pamiętna bitwa. A co jeszcze przyciąga wczasowiczów? Bujna, dzika przyroda, tysiące jezior, pagórkowate krajobrazy i niezliczona ilość zabytków sprawiające, że niezależnie od pory roku jest tu po prostu bajecznie.

Beskid Żywiecki

Polskie góry przez cały rok kuszą turystów nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale i szerokim spektrum możliwości aktywnego spędzania czasu. Miłośnicy krajoznawczych wycieczek szlakami górskimi oraz zdobywania szczytów będą więc zachwyceni. Beskid Żywiecki to niesłychanie malowniczy region w południowej Polsce. Zaraz po Tatrach jest to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Karpat, najwyższym wierzchołkiem jest tutaj Babia Góra (1725m.n.p.m). To jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych gór w Polsce. Malownicze widoki, bogactwo szlaków oraz rześkie, górskie powietrze pomogą nam się odprężyć i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Beskid Żywiecki jest bardzo rozległy i dosyć zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu, dlatego też jest miejscem idealnym nie tylko na uprawianie turystyki pieszej i rowerowej, ale również na przejażdżki i rajdy motocyklowe.

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Województwo lubuskie jest jednym z najbardziej zalesionych obszarów w Polsce, nie wszyscy jednak wiedzą, że rejon ten może poszczycić się produkcją wysokiej jakości miodów oraz wyśmienitych win, które są najbardziej popularnymi i cenionymi lokalnymi przysmakami. Obecnie jednymi z najprężniej rozwijającymi się gałęziami turystyki jest tzw. enoturystyka, czyli zwiedzanie winnic, połączone z degustacją win czy szkoleniami winiarskimi. Dlatego też jakiś czas temu narodził się pomysł na otworzenie specjalnego Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu. Trasa składa się z 14 przystanków, podczas których mamy okazje posmakować smakowitych wyrobów pszczelarskich i winiarskich, stosowanych nie tylko w celach spożywczych, ale także leczniczych. Po drodze zwiedzić możemy liczne muzea i skanseny, a na koniec odpocząć pośród lasów i łąk, w jednym ze znajdujących się tutaj gospodarstw agroturystycznych.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park ten położony jest na pograniczu dwóch województw: małopolskiego i śląskiego, a jego obszar wynosi 12842,2 ha. Jest to idealne miejsce dla osób zainteresowanych poznaniem lokalnych historii i legend. Nieodzownym elementem krajobrazu Orlich Gniazd to oczywiście tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków, zachwycające panoramy, urzekające doliny, czy budzące grozę jaskinie (ok. 350) oraz groty. Atrakcją cieszącą się tutaj największą popularnością wśród turystów jest jednak Szlak Orlich Gniazd, w skład, którego wchodzi 25 zamków i ruin. Cały pieszy szlak mierzy aż 163,9 km i potrzeba około tygodnia, aby go w całości pokonać. Będąc tu należy koniecznie zobaczyć okazały zamek Pieskowa Skała oraz ruiny zamku Ogrodziniec.

Szwajcaria Kaszubska

Przez wzgląd na swoją atrakcyjną lokalizacje ten region Kaszub nazywany jest Szwajcarią Kaszubską. Kaszuby to nie tylko jak wielu by się mogło wydawać jeziora, urokliwe wzgórza czy dzikie bory. To również kolebka autentycznego folkloru. Ludowa kultura, niecodzienne obrzędy i zwyczaje, w tym odrębny język, a także unikatowa regionalna kuchnia do dziś tętnią życiem oraz zyskują coraz większą rzeszę sympatyków. Jednakże największym bogactwem, jakim obszar ten może się poszczycić to połyskujące jeziora otoczone gęstymi lasami. Znajduje się tu również wiele parków krajobrazowych m.in. Park Krajobrazowy Dolina Słupi, skansenów np. Kaszubski Park Etnograficzny, a także cieszący się dużą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych - Kaszubski Park Miniatur.

Dokąd Ty wybierzesz się na czerwcowy długi weekend 2015?

Trwa konkurs przed wakacjami 2015 - dołącz!

$
0
0

Przedstawiamy Wam jedną z porcji zgłoszeń nadesłanych na konkurs przed wakacjami 2015, w których możecie wygrać przewodniki Wydawnictwa Bezdroża.

Wakacje na Sycylii

Bezdroża Sycylii już niebawem staną się częścia naszych wakacyjnych wspomnień. (wyjazd 7-21.06)
Jedę JA - Iza, Mąż - Artur i Syn nasz 4-letni Gerard.
Dlaczego Sycylia? Bo Włochy po prostu do nas pasują, czujemy sie tam jak u siebie. Chcemy poczuć sie młodo w starożytnym otoczeniu. Chcemy zjechać kolejką z Erice, popluskać się w San Vito, odwiedzić Cefalu i sie tam porządnie wyplażować, aby na deser trafic do Palermo i na piękną Mondello beach! Sycylia stoi przed nami otworem, tylko czerpać!
Po dokonaniu wszelkich rezerwacji, pobiegłam do Empiku, aby zakupić dobry przewodnik. Postanowiłam przejrzec kilka, i sugerując się zamieszczonymi i przypadkowymi opisami wybrać ten najlepszy. Mam Wasz przewodnik "Sycylia" i już wiem co che zobaczyć i gdzie trafić, niby przypadkiem. Czy nogi Juniora pozwolą? Zobaczymy.
Na przyszły rok może Sardynia???
Pozdrawiam,
Iza Sadurska

Wakacje w Paryżu

Na tegoroczne wakacje chciałabym wyjechać do Paryża. Dlaczego akurat to miejsce? Wybrałabym się tam, ponieważ jest to miasto o specyficznej atmosferze. Stolica Francji bez wątpienia budzi romantyczne skojarzenia w umysłach Francuzów, a przede wszystkim przyjeżdzających tu turystów, których przybywają tu miliony. Najbardziej romantycznym placem jest Place de Furstenberg, gdzie można odnależć ciszę i spokój, rozkoszować się zapachem wspaniałych kwiatów, przysiąść na ławeczkach.
Warto pojechać to Paryża chociażby po to, by stanąć na szczycie wieży Eiffla. Widok robi wrażenie o każdej porze. W ciągu dnia można obejrzeć panoramę miasta.
Dominika Szambelan

Wakacje na Bali

Najlepsze będą wakacje na Bali, by serfować po fali. Jeść owoce prosto z drzewa, opalać się pod palmami i flirtować z mieszkańcami. Rano leniuchować, a wieczorem, imprezować. W ciągu dnia wędkować z tubylcami, a póżniej wrócić grzecznie do mamy.
Olga Matyja

Prześlij swoje zgłoszenie i daj sobie szansę na przewodnik, jeśli Ty też masz pomysł na wakacje 2015!

Viewing all 176 articles
Browse latest View live