Quantcast
Channel: Praktyczny Przewodnik
Viewing all 176 articles
Browse latest View live

4 gorące kraje, do których nie potrzebujesz wizy

$
0
0

Polskie lato nie zawsze bywa słoneczne. Zdarza się, że pogoda zaplanowała opady deszczu i chłód akurat w czasie Waszego urlopu, zmuszając wypoczywających do spędzenia dni wolnych w domu. Ale to nie jedyna opcja - zawsze można polecieć do ciepłych krajów i to bez konieczności organizowania wizy. Egzotyka bez zbędnej biurokracji? Jesteśmy na tak!

Gorące kraje bez wizy

Tajlandia

Kraje azjatyckie od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Co kusi ich do odbywania tak dalekich wypraw? Z pewnością ceny - najdroższy jest bowiem przelot, a i on nie musi kosztować wiele. Z pomocą przyjdzie nam z pewnością wyszukiwarka tanich połączeń lotniczych, za pośrednictwem której znajdziemy idealną ofertę. Kolejną korzyścią płynącą z egzotycznych wypraw jest oczywiście gwarancja świetnej pogody. Z tą, w przypadku Tajlandii, trzeba jednak uważać - wszystko zależy bowiem od tego w której części roku wybierzecie się do tego kraju. Od lipca aż do października trwa tam pora deszczowa, dlatego to nienajlepszy moment na azjatycką wyprawę. Turystom rekomenduje się planowanie urlopów w tym kraju w porze ciepłej i suchej, trwającej od listopada do lutego. Wówczas temperatury nie przekraczają 32 stopni.

RPA

Jeśli zamiast krajów azjatyckich wolelibyście wybrać się do Afryki, to proponujemy rozważyć podróż do RPA. Ta malownicza kraina pozwoli Wam odkryć krajobrazy znane z popularnych filmów przyrodniczych bez konieczności posiadania wizy, o ile nie planujecie odwiedzić Suazi. Obywatele krajów należących do Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie RPA przez 90 dni za okazaniem paszportu oraz biletu powrotnego. Warunki atmosferyczne sprzyjają turystom w zasadzie przez cały rok - temperatury wahają się od 20 do 28 stopni w zależności od regionu kraju.

Indonezja

Przy okazji omawiania rajskich, ciepłych miejsc, w których od przyjezdnych nie wymaga się posiadania wiz, nie można zapomnieć o Indonezji. Tamtejsze wysepki, z Bali na czele, są wymarzonym kierunkiem podróży dla wielu entuzjastów zwiedzania świata. Imponujące rafy koralowe, wspaniałe plaże i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a do tego osobliwa fauna i flora tego miejsca przyciągają co roku rzesze podróżników, którzy opuszczają Indonezję z wielkim żalem. Jeszcze do niedawna zachwycanie się tymi cudami natury nie było możliwe, bowiem dopiero od 2015 roku Indonezja zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 krajów (w tym Polski). Rok później weszła w życie nowelizacja dekretu, umożliwiająca odwiedzenie kraju nie tylko w celach turystycznych, ale także społecznych, rodzinnych czy artystycznych. Za okazaniem paszportu można przebywać w Indonezji do 30 dni, bez możliwości przedłużenia lub zmiany rodzaju wizy.

Dominikana

Po raz kolejny opuszczamy rejony azjatyckie. Tym razem po to, by przenieść się do gorącej Dominikany! Jeśli chcecie odwiedzić Karaiby, to zupełnie nie musicie martwić się o pogodę, bo jest ona idealna przez cały rok. Średnia temperatura powietrza wynosi 30 stopni, jednak warto wiedzieć, że końcówka sierpnia i początek września to okres największej aktywności huraganów. Te nie zdarzają się często, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie planować podróży na Dominikanę właśnie wtedy. Wiza nie jest tu wymagana od obywateli Polski, jednak muszą oni posiadać kartę turystyczną (nabywaną na lotnisku, zwykle uwzględnioną w kosztach przelotu) ważną przez 30 dni, którą można przedłużyć na kolejne tyle za dodatkową opłatą.

Jeśli spędzanie wakacji w kraju jest dla Was zbyt ryzykowne ze względu na niepewne prognozy pogody, a ciepłe zakątki europejskie nie są już wystarczającym wyzwaniem podróżniczym, możecie wybrać egzotyczną alternatywę. Na świecie jest wiele pięknych miejsc do odkrycia, co wcale nie musi wiązać się z biurokracją, której pokonanie może zająć wiele czasu. Warto też wiedzieć, że egzotyka w dobrej cenie to wcale nie oksymoron! Tanie loty można znaleźć dzięki wyszukiwarkom takim jak www.infoloty.pl, natomiast noclegi u lokalnej ludności będą cudowną przygodą i alternatywą dla wysokich cen hotelowych.


Wakacje w ciepłych krajach zimą

$
0
0

Okres jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny, gdy w Polsce królują bardzo niskie temperatury oraz śnieg, to idealny czas na odpoczynek tam, gdzie jest ciepło i świeci słońce. Gdzie polecieć na wakacje zimą? Sprawdziliśmy oferty biur podróży.

Niedaleko, a wciąż można się opalić – Madera, Gran Canaria i Egipt


Gdy opadnie już kurz po turystach przylatujących w szczycie sezonu wypoczynkowego, w wielu tzw. ciepłych krajach robi się przyjemny spokój. Po miesiącach letnich w najpopularniejszych kurortach turystycznych robi się ciszej, wolniej i naszym zdaniem zdecydowanie poprawiają się warunki do odpoczynku, relaksu oraz naładowania baterii. Uważamy, że chociaż raz każdej zimy należy wybrać się na kilka dni w miejsce, gdzie będziemy mogli się przespacerować w krótkich spodenkach po plaży. Oto nasze propozycje.

Zimowe wakacje na Maderze


Madera, z temperaturą w zimie oscylującą około 20 stopni Celsjusza, to idealne miejsce, aby pospacerować brzegiem Oceany Atlantyckiego, podziwiając skalne wybrzeże. Nie na darmo klimat na wyspie określany jest mianem „wiecznej wiosny”. Przynajmniej jeden dzień należy spędzić w przepięknym mieście Funchal, gdzie można zasmakować w świeżych rybach i owocach morza. Stolica wyspy to także idealny punkt wypadowy na wycieczkę w góry lub spacer jedną z blisko 200 lewad – specjalnych kanałów, który służą transportowaniu wody deszczowej z północy na południe wyspy. Najkrótsze trasy przejdziemy w 20 minut, a najtrudniejsze – prowadzące przez szczyty górskie – w kilka godzin. Idealny pomysł na wyciszenie dla osób lubiących spacery!

Wakacje Zimą

Lato bez przerwy na Gran Canaria


Gran Canaria kusi nie tylko latem, ale także zimą, kiedy można nawet się całkiem dobrze opalić, bowiem temperatury niejednokrotnie przekraczają 20 stopni Celsjusza. Wyspa kusi nas blisko 60 kilometrami plaż z łagodnym słońcem, które z pewnością naładuje nas energią. Na Gran Canarii jest sporo obiektów SPA i ośrodków wellness, zatem z pewnością znajdziemy coś dla siebie, aby zrelaksować ciało i umysł. Na południu spotkać możemy niecodzienną atrakcję jaką są wydmy Maspalomas.

Wakacje Gran Canaria

Można je podziwiać godzinami i sprawdzać jak się zmieniły każdego dnia. W ofercie biur podróży warto zwrócić uwagę na takie określenia jak „mirador” (punkt widokowy) i „dunas” (wydmy), aby znaleźć hotel z widokiem na ten słynny rezerwat przyrody.
Jeżeli jeszcze to Cię nie przekonuje, zobacz nasz krótki filmowy przewodnik z Gran Canaria:




Czy wiesz, że...


Rejs statkiem wokół Wysp Kanaryjskich i Madery


Co ciekawe można połączyć dwie powyższe lokalizacje w jedną całość i wybrać się na rejs statkiem. Jedna z fajniejszych opcji to opłynięcie 5 wysp: Gran Canaria, La Gomera, Teneryfa, La Palma oraz Madera.
Przykłady takich ofert znajdziesz na www.itaka.pl/rejsy-statkiem/

Sprawdź, a pewnie wybierzesz coś dla siebie!

Rejs statkiem

Wycieczka statkiem

Zwiedzanie Wysp Kanaryjskich
(foto: Biuro podróży Itaka)

Egipt także zimą


Do Egiptu nie trzeba specjalnie zapraszać – piramidy, starożytne świątynie i wielbłądy – to pierwsze skojarzenia z tym pięknym również zimą krajem. My polecamy skorzystać z mniej zatłoczonych w tym okresie atrakcji. Niewątpliwie jedną z nich jest zobaczenie rafy kolorowej podczas nurkowania w Morzu Czerwonym. Niezapomnianym przeżyciem może być także wycieczka quadem czy jeepem przez pustynię, a gdy się zmęczymy zawsze możemy odpocząć w ciepłym, hotelowym basenie.

Wakacje w Egipcie

Wakacje egzotyczne


Zanzibar


Z pewnością miejscem, gdzie słońce gości prawie cały czas, jest Zanzibar. Ta wyspa na Oceanie Indyjskim u wybrzeża Tanzanii to idealne miejsce dla pasjonatów nurkowania. Zanzibar znany jest z upraw przypraw, szczególnie goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej, i dlatego wraz z pobliską Pembą zwany jest „wyspą przyprawową”. Spacer wśród drzew na plantacji przypraw to niezapomniane przeżycie - zwłaszcza pod względem zapachów i aromatów. Turkusowa, krystalicznie czysta woda oraz śnieżnobiałe plaże sprzyjają romantycznemu wypoczynkowi z daleka od cywilizacji.

Wakacje Zanzibar

Sri Lanka


Fani słońca znajdą je na wyspie, leżącej na południe od Indii, na Ocenie Indyjskim. Sri Lanka (dawniej Cejlon) właśnie w nasze zimowe miesiące cieszy się optymalnymi temperaturami w roku. Nie jest jeszcze tak bardzo gorąco (trzeba brać pod uwagę, że Sri Lanka leży przy równiku), a w tym okresie spada stosunkowo mało deszczu. Na wyspie możemy oczywiście odpocząć na plażach, ale także wybrać się na wycieczkę w głąb lądu, w góry.

Wakacje Sri Lanka

Sri Lanka to bogactwo flory - z lasami deszczowymi i uprawami herbat, oraz fauny - spotkać tu można zarówno słonie, delfiny, jak i duże koty. Znajdziemy też głośniejsze, bardziej zaludnione i imprezowe miejsca, takie jak Mirissa, ale również i te ciche, spokojne, gdzie godzinami możemy wylegiwać się w hamaku nad brzegiem oceanu, jak przykładowo Tangalle. Jedną z największych – dosłownie i w przenośni - atrakcji Sri Lanki jest Sigirija, gdzie znajduje się Lwia Skała o wysokości 180 metrów. Na jej szczycie zwiedzimy ruiny twierdzy Króla Kassapy.

Wakacje w ciepłych krajach zimą

Jeżeli nazwy tych miejsc i nazwisko króla nic Ci nie mówią – nie przejmuj się. Po prostu zarezerwuj wakacje i będziesz mieć czas na odkrycie tajemnic Sri Lanki.

Kuba


Aktywne zimowe wakacje w rytmie salsy z pewnością możemy spędzić na Kubie, wyspie na Morzu Karaibskim. Na Kubie warto odwiedzić stolicę, zwłaszcza w jej najstarszą część - Habana Vieja. Centralnym jej punktem jest Plac Katedralny z Katedrą Niepokalanego Poczęcia z XVII wieku.

Wakacje Kuba

Poza stolicą warto wybrać się do Trinidad, miasta słynącego kiedyś z uprawy trzciny cukrowej (to tu znajdowała się słynna Dolina Cukrowa – Valle de los Ingenios). Dziś można w nim poczuć charakter tradycyjnych salsowych imprez. Niedaleko stąd znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Kuby, które leżą na Półwyspie Ancon.

Wakacje zimą

Dla lubiących łączyć wzgórza i plaże polecamy wyprawę do Baracoa, niewielkiej miejscowości na wschodnim końcu wysypy. To tu była pierwsza stolica, założona jeszcze przez Krzysztofa Kolumba. Miasto otoczone jest przez łańcuch górski i lasy tropikalne. Idealne miejsce na wycieczki piesze. Jeśli lubimy wygody, z pewnością znajdziemy je w Varadeo – kurorcie z piaszczystymi plażami, który odwiedzają prawie wyłącznie Europejczycy.

Gdzie na wakacje zimą

Oman


Piękne krajobrazy i duże otwarte przestrzenie spotkamy podróżując w zimie do Omanu. Ten jeszcze nie do końca odkryty przez nas cel podróży leży na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Otomańską. Polecamy odwiedzić okolice Salalah, gdzie poczujemy klimat tamtejszej gościnności, a także plaże w Khor Ruri. Oman to państwo dla lubiących podróżować w mniej popularne zakątki świata, z pięknymi naturalnymi trasami wśród wzgórz, pustyń i oaz.

Wakacje Oman

Zachęcamy do podróżowania zimą. Nie tylko w miejsca, które wymieniliśmy, ale także do Tajlandii, na Dominikanę czy Panamę. Są tego dwie wielkie korzyści. Pierwsza to naładowanie baterii na resztę zimy – w końcu trochę ucieczki do słońca przyda się każdemu. Drugą korzyścią związaną z wycieczką poza sezonem turystycznym są zdecydowanie niższe ceny i brak tłumów na szlakach.

A gdzie Ty wybierasz się na zimowe wakacje 2017/2018?

25. Targi TT Warsaw - jubileuszowe święto branży turystycznej!

$
0
0

Już niedługo, między 23 a 25 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się po raz 25. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw 2017 - jedno z najważniejszych wydarzeń turystycznych w naszej części Europy. Po raz trzeci krajem partnerskim targów została Polska, co bez wątpienia pozwoli zaprezentować potencjał turystyczny naszego kraju na arenie międzynarodowej. Program imprezy zawiera wartościowe propozycje dla podróżników, jak i ekspertów z branży turystycznej.

Targi turystyczne 2017

Jubileuszowe wydarzenie zgromadzi wystawców z ponad 50 krajów z 5 kontynentów. Swoją obecność potwierdzili m.in. wystawcy z Francji, Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Włoch czy Niemiec. Nie zabraknie też reprezentantów z Bliskiego Wschodu: Turcji, Palestyny, Iranu czy Izraela. Grono krajów egzotycznych uzupełnią przedstawiciele z Indii, Kuby czy Sri Lanki. Obecne będą stoiska krajowych, regionalnych organizacji turystycznych, biur podróży i organizatorów wyjazdów. Prezentować się będą również hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe czy agencje turystyki aktywnej.

Turystyka dla profesjonalistów

25. Targi TT Warsaw obfitować będą w wydarzenia dedykowane profesjonalistom. Odbędzie się konferencja prasowa Polski jako kraju partnerskiego. Zaplanowano także szereg prezentacji tematycznych poświęconych m.in. Mołdawii, Republice Dominikany, Turcji oraz Peru - nieznanemu szerzej na polskim rynku turystycznym.

Listopadowe wydarzenie będzie dla branży turystycznej czasem podsumowań i finalizowania przygotowań do kolejnego sezonu. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie debata „Czego potrzebuje polska turystyka?”. Na tytułowe pytanie będą starali się odpowiedzieć eksperci i praktycy związani z uczelniami wyższymi, Polską Izbą Turystyki, Polską Organizacją Turystyczną, Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego oraz regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi.

Polska Izba Turystki będzie organizatorem specjalnego panelu poświęconego wchodzącej w życie nowej ustawie o imprezach turystycznych i usługach powiązanych. Natomiast kwestia związana z nowym prawodawstwem w kontekście wyjazdów zagranicznych, zostanie poruszona na specjalnej konferencji: „Turystyka wyjazdowa pod rządami nowej ustawy”, w której udział wezmą przedstawiciele największych na rynku biur podróży, organizacji branżowych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Program targów uwzględni też prężnie rozwijającą się w ostatnich latach agroturystykę. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje seminarium dotyczące wykorzystania nowych technologii w promocji turystyki wiejskiej. Z myślą o przedstawicielach branży MICE, zaplanowano z kolei konferencję, która będzie dotyczyła m.in. współpracy z agencjami eventowymi.

Szanse dla przedstawicieli branży turystycznej

W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania organizacji branżowych. 24 listopada zaplanowano uroczyste posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Izby Turystyki. Tego samego dnia przewidziane jest także zebranie członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Przygotowano konkursy dla wystawców. W plebiscycie „Homo Turisticus” Jury wybierze najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe. Z kolei w konkursie „Fair Play Turystyki Polskiej o Kryształowy Globus” organizowanym przez MT Targi Polska i Polską Izbą Turystyki nagrodzeni zostaną polscy organizatorzy turystyki, których cechuje wysoka jakość usług, przejrzystość i zgodność działalności z przepisami.

Targi to przede wszystkim rozmowy biznesowe. Po raz kolejny zostanie uruchomiona specjalna platforma stworzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Konferencji i Kongresów w Polsce, która ułatwi umawianie spotkań w dedykowanej strefie B2B targów. Rejestracja w systemie będzie dostępna do 22 listopada na stronie internetowej: ttwarsaw.talkb2b.net.

O prestiżu TT Warsaw świadczą patronaty czołowych instytucji państwowych, samorządowych i branżowych. Patronat honorowy nad targami objęli: Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki; Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Ireneusz Raś, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; dr Robert Andrzejczyk, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent M. St. Warszawy oraz Paweł Niewiadomski, Prezes Polskiej Izby Turystyki.

Wstęp na 25. Targi Turystyczne TT Warsaw jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie rejestracja, której można dokonać przez stronę internetową www.ttwarsaw.pl
Wydarzenie trwa w godzinach 10.00-17.00.

Ryga i Tallin - dwie stolice w jeden weekend

$
0
0

Jak to możliwe, aby zwiedzić dwie europejskie stolice w jeden weekend? To bardzo proste - należy wybrać dobry środek komunikacji pomiędzy miastami, szczególnie gdy mamy w planach odwiedzenie Rygi i Tallina. To niewiarygodne, że te dwa miasta dzieli zaledwie około 5 godzin drogi. Trasę pomiędzy Rygą a Tallinem najlepiej pokonać autokarem. Kursują one kilka razy dziennie.

Ryga
Panorama Rygi



Czy wiesz, że…

Jeżeli szukasz porównywarki połączeń autobusowych, możesz sprawdzić wyszukiwarkę BUSFOR, gdzie z pewnością znajdziecie autobus nie tylko na tej trasie. Autobusy między Rygą i Tallinem zobacz tu: https://busfor.pl/autobusy/Tallinn/Riga
 


Ryga

Ryga, stolica Łotwy, kryje w sobie wiele burzliwych historii. Założono ją jako bazę zakonu kawalerów mieczowych w 1201 roku. Ten jeden z największych portów na Bałtyku był przez stulecia pod panowaniem Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także szwedzkim i rosyjskim. Każdy z tych okresów pozostawił znak czasu na tym jednym z najszybciej rozwijających się obecnie miast tej części Europy.

Riga

Największą atrakcją Rygi jest starówka, wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Leży ona u ujścia Dźwiny do Morza Bałtyckiego. Warto tu odwiedzić Katedrę w Rydze wraz z Placem Katedralnym. Kamień węgielny pod katedrę położył w 1211 roku sam biskup Albert, którego do dziś uważa się za założyciela miasta. Wokół świątyni znajduje się największy plac w Rydze, który jest miejscem większości ważnych wydarzeń kulturalnych w mieście, takich jak koncerty, jarmarki i występy artystyczne.

Warto odwiedzić także Kościół św. Janów uznawany za najstarszy w mieście. Tuż obok niego znajdziemy drugi wyższy kościół św. Piotra. Pomiędzy nimi znajduje się niedużej wielkości rzeźba „bremeńskich muzykantów” – osioł, pies, kot i kogut stoją jedno na drugim i nawiązują do słynnej baśni braci Grimm. To rzeźba podarowana Rydze przez partnerskie miasto Brema. Ma też swój podtekst polityczny, bowiem w bajce zwierzęta wyglądają przez okno, w Rydze mówi się, że przez żelazną bramę. Miejska legenda głosi, że jeśli potrzesz nos osła, spełni się Twoje życzenie.

Riga_30
Ryga: Dom Czarnogłowych

Zwiedzając Rygę warto odwiedzić poza tym Plac Ratuszowy z Domem Czarnogłowych oraz Pomnik Wolności, którego nie da się raczej przegapić, bo to 42-metrowa konstrukcja, która stała się symbolem miasta. Kolejną atrakcją turystyczną z pewnością są „Trzej bracia”, czyli trzy sąsiadujące ze sobą kamienice przy ulicy Mazla Pilsa. Są ponoć odpowiedzią na stojące w Tallinie „Trzy siostry”.

Będąc w Rydze nie można zapomnieć o odwiedzeniu dzielnicy Art Nouveau, stanowiącej największy na świecie zbiór budynków secesyjnych, w tym Zeppelin Halls - starych hangarów zeppelinów, które dziś goszczą hale targowe.
 

Tallin

Drugie z miast, które chcemy dziś przedstawić to Tallin, stolica Estonii, z równie burzliwą historią, leży na brzegu Zatoki Fińskiej.

Jedną z największych atrakcji Tallina są mury obronne otaczające Dolne Miasto. Częściowo stanowią one pamiątkę duńskiego panowania nad miastem. Do dziś zachowało się 26 baszt krytych czerwoną dachówką. Warto odwiedzić Kościół św. Olafa z wieżą widokową, z której podziwiać można całe stare miasto. W XVI wieku wieża przez pewien czas była najwyższą budowlą na świecie.

Estonia_1536 - Town Hall Square

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest Toompea – Góra Katedralna, składająca się z kilku ulic i dwóch placów, znajdująca się na jeziorem Ulemiste. Toompea nazywana jest także Górnym Miastem. Znajdziemy tu też najstarszy kościół w Estonii, czyli luterańską katedrę Toomikirik, stojącą przy Kiriku plats.

Estonia, Tallin

Ciekawostką jest to, że w Tallinie występują białe noce, czyli zjawisko charakteryzujące się nie zapadaniem całkowitego zmroku w nocy.

Oba miasta – Ryga i Tallin – z pewnością zasługują na odwiedzenie i bliższe poznanie. Jeśli byliście lub będziecie dajcie nam proszę znać jak Wasze wrażenia.

Targi Turystyczne w Warszawie 2018

$
0
0

22-24 listopada 2018
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Wprawdzie Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw liczą sobie już ponad ćwierć wieku, to oprócz tradycyjnie organizowanych wydarzeń towarzyszących i konkursów, co roku potrafią zaskoczyć nowymi pomysłami. Poza tym każda edycja przyciąga wystawców, którzy wcześniej nie prezentowali swoich ofert na tej najważniejszej dla branży turystycznej imprezie w Polsce. Co nowego zobaczymy w tym roku? Przedstawiamy najciekawsze informacje i propozycje.



Nowości na targach turystycznych


Na czas targów w Pałacu Kultury i Nauki zagości ponad 500 wystawców z 53 krajów. Reprezentowane będą: Albania, Armenia, Austria, Bangladesz, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dominikana, Egipt, Etiopia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indie, Izrael, Jordania, Kuba, Litwa, Macedonia, Madagaskar, Malta, Maroko, Mołdawia, Nepal, Niemcy, Palestyna, Panama, Peru, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Sri Lanka, Tajlandia, Tanzania, Tunezja, Turcja, Ukraina, USA, Uzbekistan, Węgry, Wietnam i oczywiście kraj partnerski Włochy. W tym doborowym gronie znajdą się firmy i organizacje, które zadebiutują na TT Warsaw. Są to: Boutique Resort Donna Carmela (Włochy), Byleando (Niemcy), CBDO Lena-Tour (Rosja), Viva Latina Tours (Chile), Gama Travel i Hotel Nova Riviera (Macedonia), Global Discovery (Holandia), Gmina Uniejów (Polska), Hebei Sinotogo International Travel Service (Chiny), Koneser Hotel Management - Hotel Moxy (Polska), LAL Ethiopia Tours (Etiopia), Madagascar Explorer (Madagaskar), Morskie Mile (Polska), Narodowa Organizacja Turystyczna Republiki Serbskiej (Bośnia i Hercegowina), Pinhal Tour (Portugalia), Przezmorze.pl (Polska), Soul Travel (Polska), Stowarzyszenie LGD Qwsi (Polska), Travel Time Litwa – Kelioniu Laikas (Litwa) oraz Wyprawa na Elbrus i Kazbek (Rosja).

Trendy w turystyce


Targową nowością jest konkurs „AcTTive”, dedykowany promocji turystyki aktywnej, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Wzrost zainteresowania tą formą wypoczynku, zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i przyjazdowej oraz krajowej, jest wyraźnie zauważalny. Konkurs „AcTTive” to szansa na wyróżnienie najciekawszych propozycji w tej dziedzinie. Oferta, atrakcje lub produkty turystyczne powinny się wyróżniać: oryginalnością i innowacyjnością w stosunku do produktów istniejących na rynku, stosowaniem się do zasad turystyki zrównoważonej, wpływem na rozwój lokalny i regionalny, stopniem komercjalizacji, jakością infrastruktury i dostępnością, a także interesującym sposobem prezentacji. Zgłoszenia zostaną ocenione przez jury, w którego składzie znajdą się eksperci reprezentujący turystykę, sport, edukację oraz przedstawiciele mediów branżowych. Konkurs został podzielony na część krajową i zagraniczną. Dla zwycięzców przewidziano pamiątkowe statuetki oraz pakiety reklamowe o wartości 5.000 zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 22 listopada 2018 r.

Ważny partner merytoryczny


Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej to organizacja samorządowa, której celem jest wdrażanie w krajach członkowskich Unii Europejskiej wysokich standardów usług turystycznych i dbanie o interesy branży. Po raz pierwszy pojawi się na TT Warsaw w roli partnera merytorycznego. Rok 2017 był dla branży turystycznej rokiem wdrażania nowej dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i właśnie temu tematowi poświęcone będzie organizowane przez ECTAA spotkanie. W trakcie konferencji zatytułowanej „Czy potrzebne są zmiany w dyrektywie turystycznej oraz ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych - głos praktyki w sześciu kwestiach zasadniczych” omówione zostaną problemy, z którymi organizatorzy musieli się zmierzyć, dostosowując swoją działalność do nowej, redefiniującej działalność organizatorów, ustawy. Zebrane zostaną razem doświadczenia praktyków – agentów, organizatorów turystyki oraz MICE - i wyjaśnione kwestie, które budzą najwięcej wątpliwości. Dzięki merytorycznej analizie nowych przepisów, licznym rozmowom z organizatorami oraz szkoleniom, których w sumie odbyło się 10 w największych miastach Polski, zyskano materiał, z którego wnioski zostaną w przyszłości zaprezentowane ustawodawcy krajowemu.

Program TT Warsaw 2018 i rejestracja

26. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw odbędą się w dniach 22-24 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Plac Defilad 1. Rejestracja online, szczegółowy program oraz inne informacje na stronie www.ttwarsaw.pl

Tanie loty i wycieczki na Black Friday / Cyber Monday

$
0
0
Jeśli planujecie podróże na kolejny rok, jednym z pomysłów jest skorzystanie z ofert na tanie loty i wycieczki w czasie Black Friday lub Cyber Monday. Jak się za to zabrać, aby podróżować jak najtaniej? Co przygotować, aby wycisnąć z promocji jak najwięcej?

Black Friday

Kiedy jest Black Friday?

Black Friday wypada w ostatni piątek listopada. Pozostałe okazje, jak Cyber Monday czy Dzień Darmowej Dostawy (DDD) pojawiają się co roku na początku grudnia. Niektóre sklepy internetowe oraz duże firmy rozciągają czas promocji na cały ostatni tydzień listopada - mamy więc Czarny Piątek i cały Czarny Tydzień - Black Week.
Szczegóły różnią się między sprzedawcami, ale warto być przygotowanym na wyprzedaże w okolicy połowy listopada.

Pomysły na Black Friday

Zazwyczaj na początku listopada mam już przygotowaną listę miejsc, w które chciałbym się udać w następnym roku. Skończyły się wakacje i letnie podróże, robi się zimno na północnej półkuli, pora pomyśleć o następnych feriach zimowych i wakacjach, aby nie dołować się przez zimę i mieć na co czekać ;)
Moja lista jest dość otwarta i szeroka, więc znajdą się na niej miasta, których jeszcze nie odwiedziłem oraz pomysły na wakacje na innych kontynentach. Problem jest jeden - zazwyczaj w czasie Black Friday nie wiemy jeszcze czy i kiedy dostaniemy urlop (szczęśliwi uczniowie i studenci - nie musicie się tym przejmować).

Przygotowuję się więc psychicznie na dwa scenariusze:
- bilety lotnicze na weekendy w Europie (bardzo tanie loty i zazwyczaj 1-2 dni dodatkowego urlopu, który zwykle nie stanowi problemu)
- bardziej "śmiałe" tanie loty z dużym wyprzedzeniem, które mogą nie dojść do skutku i stracę to, co zapłaciłem za przelot (im wcześniej poprosisz o urlop tym większa szansa, że go dostaniesz)

Listę taką najlepiej przygotować w jakimś elektronicznym notatniku jak Google Keep czy Wunderlist / ToDo, aby mieć do niej łatwy dostęp.
Ważne - jeśli masz już zaplanowane wycieczki, spotkania rodzinne, eventy firmowe albo wizyty u lekarza - dodaj je do swojego kalendarza teraz. Oczywiście najlepiej do kalendarza internetowego takiego jak Google Calendar, żeby móc sprawdzić swoje zobowiązania w dowolnym miejscu i czasie. Nigdy nie wiemy, kiedy dokładnie trafi się okazja do dobrego zakupu!

Tanie loty na Black Friday

Duże promocje na tanie loty organizują już znane nam tanie linie lotnicze. Warto jednak też poznać mniej popularne w naszym kraju firmy jak Vueling (tanie loty z Hiszpanii, głównie Barcelona) czy EasyJet (Wielka Brytania). Sprawdź też koniecznie dostępne przeloty w agregatorze lotów, takim jak Skyscanner. Dzięki temu będziesz wiedzieć lepiej na co polować.
Na dłuższych trasach międzykontynentalnych warto sprawdzić takich przewoźników jak PLL LOT, Lufthansa, Level (tanie loty z Hiszpanii do Ameryk), Iberia, Avianca (Kolumbia) czy główne linie amerykańskie.
Osobiście koncentruję się na liniach europejskich, ale jeśli jesteś w stanie dogadać się ze swoim szefem (czy kimkolwiek od kogo zależy Twój urlop), że masz dwa lub trzy tygodnie wolnego w dowolnym terminie, wtedy szalej :)

Tanie noclegi na Black Friday

Na znalezienie taniego noclegu zazwyczaj nie mam dużej presji czasowej, aby rezerwować w Black Friday, ale może warto spróbować. Jeśli już masz zarezerwowane loty albo gdy znajdziesz naprawdę tani hotel (spróbuj w porównywarce www.hotgo.pl), szukaj oferty zwrotnej, czyli możliwej do anulowania przed przyjazdem do hotelu. Jeśli zmienią Ci się plany, oferta bezzwrotna "skasuje" Ci sporo pieniędzy. Warto więc wybrać opcję z możliwością anulowania i nie blokować / marnować sobie pieniędzy.

Jak kupować na promocji?

Zwykle udaje mi się upolować kilka wycieczek w listopadzie i grudniu w czasie Black Friday / Week i Cyber Monday. Jeśli zabierasz się na turystyczne zakupy w promocji po raz pierwszy, pomyśl:
- jaki mam budżet na podróże (kupić można wiele okazji, ale czy na pewno mnie stać? będę mieć ochotę?)
- czy dostanę wolne? kiedy mój urlop jest najbardziej prawdopodobny?
- ile czasu i kiedy chcę poświęcić na szukanie okazji?
- czy mogę lecieć jeszcze z kimś i dodatkowo oszczędzić potem na noclegach? (podaj dalej znajomym ten wpis - niech też pomyślą z Tobą o tanich podróżach)

I to chyba tyle. Dorzucisz coś jeszcze? Dodaj komentarz!

Udanego polowania na okazje w Czarny Piątek!

Najlepsze miejsca na narty w Europie

$
0
0
W Europie można znaleźć wiele ośrodków narciarskich oferujących nie tylko dobrze przygotowane trasy zjazdowe, lecz także niezwykle malownicze krajobrazy. Liczne stoki i wyciągi, zapierające dech w piersiach widoki, klimatyczne miejscowości i duża baza noclegowa to elementy charakteryzujące najlepsze miejsca na narty. Gdzie ich szukać?

Narty we Włoszech

Północne Włochy

Włochy to nie tylko słoneczna Toskania czy pełen zabytków Rzym. Ich północna część zachwyca wspaniałymi górskimi krajobrazami i urokliwymi alpejskimi miasteczkami, a zimą oferuje liczne atrakcje dla pasjonatów białego szaleństwa. Narty we Włoszech to idealny pomysł zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grup znajomych, szukających bardziej imprezowych lokalizacji. Tamtejsze ośrodki narciarskie oferują nie tylko trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, lecz także liczne i bardzo zróżnicowane atrakcje. Regiony, które szczególnie warto odwiedzić, to przede wszystkim Trentino, Lombardia i Tyrol Południowy. Znaleźć tam można zarówno wiele popularnych zimowych kurortów, jak i mnóstwo mniejszych, bardziej kameralnych ośrodków narciarskich. Każdy z nich zapewnia jednak widoki nie z tej ziemi!

Słowackie Tatry

Dla wielu narciarzy zaskoczeniem może być nasza sąsiadka – Słowacja, która zazwyczaj nie kojarzy się z zimowymi wyjazdami. Tymczasem w jej górskich rejonach znajdziemy mnóstwo kurortów narciarskich utrzymanych na najwyższym, światowym poziomie. Co więcej, słowacka część Tatr obfituje w przepiękne widoki na ośnieżone szczyty i doliny, poprzecinane tu i ówdzie mniejszymi i większymi jeziorami. Ogromnym atutem Słowacji są panujące w niej stosunkowo niskie ceny (także za karnety narciarskie czy noclegi) oraz jej bliskość do Polski. Przykładowo droga samochodem z Warszawy do największego ośrodka narciarskiego Jasna w Tatrach Niskich zajmuje zaledwie 6 godzin. Na Słowację można więc wybrać się zarówno na dłuższy wyjazd, jak i krótki, weekendowy wypad.

Austria

Królową wśród zimowych kierunków turystycznych jest jednak bez wątpienia Austria. Na jej terenie znajduje się kilkadziesiąt ośrodków narciarskich, w tym również kilka z największych w Europie. Austria przyciąga nie tylko wspaniałymi trasami zjazdowymi i najlepszymi wyciągami, lecz także dodatkowymi atrakcjami. Sprzyja zarówno uprawianiu innych sportów zimowych (takich jak: narciarstwo biegowe, saneczkarstwo czy łyżwiarstwo), jak i zwiedzaniu jej pięknych zakątków. Podczas wyjazdu narciarskiego można wybrać się tam na jednodniową wycieczkę do malowniczego Hallstatt, bogatego we wspaniałą architekturę Salzburga czy niezwykle ważnego pod względem historycznym Wiednia. W jej górskich rejonach znaleźć zaś można wiele malowniczo położonych małych miasteczek. Tworzące je drewniane domki budowane w starym, tradycyjnym stylu bardzo często tworzą unikatową scenerię. Do Austrii warto też wybrać się w okresie świątecznym. Wówczas na ulicach większości miast stają bożonarodzeniowe jarmarki.


Wakacje bez niespodzianek, czyli dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie turystyczne

$
0
0
Polacy coraz chętniej podróżują po świecie – zwiedzają, uprawiają sporty. Wybierają odległe miejsca i odważnie podróżują na własną rękę. Ubezpieczenie turystyczne to doskonały sposób na zapewnienie sobie wsparcia w razie potrzeby i bezpieczny powrót do domu.



Kosztowna opieka medyczna i transport

Dlaczego ubezpieczenie podróżne pokrywa koszty do miliona złotych, skoro Twój wyjazd trwa tylko dwa tygodnie? Koszty leczenia w różnych krajach są inne – rachunek za leczenie w USA lub Japonii mógłby przyprawić Cię o zawrót głowy. Lepiej, jeśli nie będziesz ryzykował i wykupisz polisę, która pokryje ewentualne koszty uzyskania pomocy. Oto przykład: wyjazd do Egiptu, wycieczka na pustynię i... złamana noga. Koszt transportu helikopterem (w pozycji leżącej) do najbliższego szpitala to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. A co, jeśli konieczny jest transport do Polski?

Od drobnych urazów i chorób po poważne zdarzenia – ubezpieczyciel zapewni Ci fachową pomoc w różnych sytuacjach. Wskaże najbliższą placówkę medyczną, a jeśli zajdzie taka potrzeba – przyśle do Ciebie lekarza.


To Ty spowodowałeś wypadek? Dostaniesz wsparcie

OC turystyczne to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wyjeździe. Możesz nieumyślnie wyrządzić komuś krzywdę i będziesz musiał pokryć koszty rekonwalescencji. Ubezpieczenie pokryje je nawet do wysokości miliona złotych. Klasycznym przykładem jest potrącenie na stoku narciarskim, gdzie bardzo łatwo o wypadek. Dodatkową korzyścią z posiadania OC turystycznego jest również wsparcie prawnika i tłumacza. Bezcenne w stresujących sytuacjach, w których pojawia się bariera językowa i nieznajomość prawa kraju, w którym się znajdujesz.


Ochrona bagażu i pomoc w razie awarii samochodu

Kłopoty z bagażem zdarzają się nader często. Twoje walizki mogą zostać skradzione, zgubione lub mogą ulec zniszczeniu. Powinieneś mieć więc odpowiednie ubezpieczenie, zwłaszcza gdy zabierasz ze sobą sprzęt sportowy lub kosztowną elektronikę. Pieniądze, jakie możesz wtedy dostać, to nawet 5 tysięcy złotych.

Wyobraź sobie sytuację: podróżujesz z przesiadkami – Ty jesteś już na miejscu w Los Angeles, a Twój bagaż trafił do Hongkongu. Jeśli w ciągu najbliższych 6 godzin Twoje walizki nie dotrą na miejsce, dostaniesz do 2 tysięcy złotych, aby móc kupić sobie na miejscu najpotrzebniejsze rzeczy.

Inny przykład, kiedy zadziała ubezpieczenie: zepsuł Ci się samochód w trasie, a może nawigacja wyprowadziła Cię w błąd i skończyło się paliwo? Wystarczy, że zadzwonisz do Centrum Assistance, a na miejsce przyjedzie mechanik, przywiozą paliwo, a w razie potrzeby otrzymasz samochód zastępczy, abyś mógł kontynuować podróż.



Koronawirus a wakacje. Jak podróżować w lato 2020?

$
0
0

Przyszło lato, nim się obejrzeliśmy, i pora wyjechać na wakacje 2020. Gdzie się wybrać, aby być bezpiecznym? Jak podróżować w lecie 2020?

Wakacje 2020 koronawirus

Odpowiedzi pewnie nie będą najprostsze do akceptacji, ale spróbujmy.

Dokąd na wakacje 2020 w czasie koronawirusa?

Są dwie szkoły tutaj, o których pewnie już myśleliście:
- zostać w Polsce
- polecieć na wakacje za granicę

Wakacje 2020 w Polsce

Polska na wakacje 2020 to dobry pomysł. Jak każdego zresztą roku ;) Aby nie rozsiewać wirusa po szerokim terytorium, najlepiej podróżować blisko. Dzięki temu, gdyby coś się wydarzyło istotnego z punktu widzenia epidemiologicznego, wybuch epidemii można stłamsić na mniejszym terytorium. Mówiąc prosto - jak trzeba będzie zrobić kwarantannę, to na mniejszym terenie i mniej ludzi nią zostanie objętych. Mniej ludzi straci dwa tygodnie lata na siedzeniu pod kluczem w swoim mieszkaniu...

Z drugiej strony - jeśli przestrzegasz norm bezpieczeństwa (maseczka, dystans, dobra higiena - zwłaszcza mycie rąk) to możesz czuć się w miarę bezpiecznie gdziekolwiek będziesz. W kraju i za granicą.

Wakacje 2020 za granicą

Typowe wakacje za granicą to najczęściej lot samolotem. Linie lotnicze uruchomiły już loty, a kraje za granicą otwierają się ochoczo na turystów. Nie wszędzie witają Polaków z otwartymi rękami, ze względu na sposób walki z epidemią i wyniki zakażeń w kraju, ale powinno być już z tym lepiej. Przynajmniej do drugiej fali na jesieni, jeśli szczepionka nie powstanie na czas, a społeczeństwa zlekceważą zalecenia higieniczne.

Otwarta na turystów jest na przykład Hiszpania, gdzie mam okazję przebywać. Aby przylecieć na urlop w Hiszpanii, wystarczy kupić bilet tanich linii lotniczych i w drogę. Samoloty wyposażone są w filtry powietrza, które minimalizują prawie do zera ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa drogą powietrzną. Pozostaje dbać o maseczkę, nie dotykanie zbyt wielu powierzchni oraz trzymanie rąk z dala od twarzy. Niektóre lotniska mogą wymagać testów na obecność koronawirusa i dodatkowych kwestionariuszy dotyczących zdrowia, danych kontaktowych i miejsca pobytu po wylądowaniu w kraju docelowym. Warto zawsze sprawdzić to w MSZ, mediach polskich oraz mediach w miejscu docelowym.

Zawsze warto mieć plan B na wakacje, w razie gdyby epidemia powróciła i turystyka zagraniczna została znów wstrzymana. Alternatywą zawsze pozostaje Polska. A jest co zwiedzać w Polsce :)

Gdzie spędzisz swoje wakacje?
Daj znać!

Gdzie na wakacje 2020? Hiszpania pomysłem na lato z koronawirusem

$
0
0
Wiele i wielu z nas zapewne zdecydowało się na wakacje w Polsce, tak aby unikać zagrożenia koronawirusem. Jeśli jednak mamy ochotę na podróże w te lato, dokąd polecieć samolotem? W odpowiedzi na pytanie, gdzie polecieć na wakacje 2020 Hiszpania jest jednym z pomysłów. Podpowiadam jak i gdzie zasięgać informacji o aktualnym stanie turystyki w Hiszpanii.

Wakacje 2020 Hiszpania
Hotel W w Barcelonie (znany jako "żagiel" - vela) tęskni za gośćmi wyświetlając serce

 

Porady na wakacje 2020 w Hiszpanii

Hiszpania była jednym z krajów najciężej dotkniętych epidemią koronawirusa tej wiosny. Nie jest tak, jak w Polsce, gdzie zakażenia wciąż utrzymują się na stabilnym poziomie - w Hiszpanii pandemia zawitała z wielką siłą i zebrała tragiczne żniwo. Jednak w wyniku lockdownu (zamknięciu większości społeczeństwa w mieszkaniach) wirus "wyparował" w większości terytorium. Wszyscy są jednak przygotowani na nawroty zakażeń - tym razem jednak kraj ma być gotowy na zatrzymanie łańcucha zakażeń i powstrzymywanie epidemii. Jak wyjdzie, zobaczymy.

Tanie loty do Hiszpanii

Tanie loty wystrzeliły pełną mocą i są w miarę tanie, zwłaszcza jeśli trafimy na promocję w Wizzair lub Ryanair. Osobiście znalazłem ceny w Wizzair bardziej korzystne niż Ryanair, ale wiadomo, że to może zmieniać się dość płynnie. Warto sprawdzać na bieżąco.
Największe miasta i kurorty wakacyjne są znów w siatce połączeń, także PLL LOT, który ma czasem lepsze godziny połączeń niż tańsi konkurenci.
Na lotnisku odlotu i przylotu, a także w samolocie, będziemy zobowiązani nosić maseczkę.

 

Tanie hotele w Hiszpanii

Działają zarówno hotele jak i wynajem apartamentów. Są obostrzenia, takie jak w innych zamkniętych przestrzeniach, których spotykamy się z innymi ludźmi - a zatem w częściach wspólnych należy nosić maseczkę.

Środki bezpieczeństwa chroniące przed koronawirusem

Cały czas wymaga się lub rekomenduje się noszenie maseczki w środkach transportu publicznego, sklepach, przychodniach zdrowia i innych obiektach zamkniętych, a także na przestrzeni otwartej, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu bezpieczeństwa - około dwóch metrów.

Rekomenduje się dezynfekcję rąk przez mycie wodą z mydłem lub używanie żelu z alkoholem (zwany gel hidroalcohólico).
Maseczki jednorazowe możemy kupić w aptekach i supermarketach (zwane: mascarilla).
Są również sklepy odzieżowe sprzedające maseczki wielokrotnego użytku, często w modnym designie.
Na zdjęciu - przykłady z popularnego supermarketu Mercadona. Jeśli nie znasz języka hiszpańskiego, po prostu pokaż zdjęcie obsłudze sklepu.

Maseczka Hiszpania Żel dezynfekcyjny
Maseczki i żel dezynfekcyjny w supermarkecie w Hiszpanii (Mercadona)


Bieżące informacje o zagrożeniu koronawirusem znaleźć można w wielu źródłach:

Dajcie znać jak Wasze wakacje w Hiszpanii, jeśli się zdecydujecie na podróż :)

Najwyższe szczyty w Beskidzie Niskim - czy faktycznie takie niskie?

$
0
0

Region na pograniczu polsko-słowackim uznawany za krainę łagodności, pełen niewysokich gór ze zboczami porośniętymi lasami bukowymi, przyciąga turystów, którzy szukają spokoju na szlakach. Wabi ciszą i harmonią, malowniczymi dolinami. Próżno szukać tu ekstremalnych przeżyć.

Beskid Niski

Góry Beskidu Niskiego są inne niż wszystkie. Budzą zachwyt panującym tu klimatem, dzikością i pięknem. Obok tego nie da się przejść obojętnie. Zupełnie opuszczona przez lata kraina, dziś budzi się powoli do życia, choć komercji tu nie uświadczymy. Rejon Beskidu Niskiego oferuje turystom wiele atrakcji, z których największą jest… przyroda przyciągająca jak magnes. Więcej o urokach tego pasma przeczytacie w artykule: “Beskid Niski - przewodnik dla turystów”.

Beskid Niski charakteryzuje się rzeźbą równoległych pasm górskich o regularnej budowie. Występuje tu piaskowiec magurski przyjmujący często ciekawe formy skalne. Te najbardziej spektakularne znajdują się w rezerwacie Kornuty na Magurze Wątkowskiej. Beskid Niski słynie z ponad 230 jaskiń i podskalnych schronisk, a największe ich skupisko (ok. 70) znajduje się koło Lipownicy (Kilanowska Góra). Najdłuższa posiada 601m korytarzy.

Niemal 75% powierzchni Beskidu Niskiego porośnięte jest lasami, miejscami przypominającymi puszczę. Pozostała część to głównie tereny łąk, pastwisk i obszarów rolniczych. Beskid Niski jest bogaty przyrodniczo i właśnie tę przyrodę chroni Magurski Park Narodowy, Jaśliński Park Krajobrazowy i wiele funkcjonujących tu rezerwatów przyrody. Osłaniają nie tylko starodrzew buczyny karpackiej i rzadką faunę puszczańską, ale również daje schronienie wilkom, rysiom, orlikom krzykliwym i wielu innym gatunkom.

Góry Hańczowskie 

Jest to najbardziej górski teren Beskidu Niskiego. To właśnie tu znajdziemy najwyższe szczyty z całego pasma. Przekraczają 900m i są to: Lackowa - 997m i Ostry Wierch - 930m, a najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, znajdujący się tuż za polsko-słowacką granicą to Busov - 1002m. Tereny te są mocno urozmaicone. Duże różnice wysokości wraz ze stromymi zboczami czynią wędrówki atrakcyjniejsze. Pełno tu malowniczych, często zamieszkałych dolin. Zachodnia część terenu Gór Hańczowskich jest dość gęsto zaludniona, znajdują się tu niewielkie wsie z gospodarstwami omijanymi przez szlaki turystyczne. W środkowej części, w cieniu Koziego Żebra i Ostrego Wierchu leży malownicze, często odwiedzane przez turystów uzdrowisko Wysowa. Zachodnia część regionu to atrakcyjne i wyniosłe szczyty i jednocześnie rzadko uczęszczana i pusta dolina Regetowa Wyżnego. Znaleźć tu można, oprócz turystycznego szczytu Koziego Żebra, kilka ciekawych wojennych cmentarzy, z czego najbardziej znany jest na Rotundzie. To właśnie w tej części Beskidu Niskiego trafimy na urokliwe widoki pięknych panoram wyłaniających się z zarastających szczytów. Również tu wybierzemy się preferując przejażdżki dwoma kółkami lub czterema kopytami. 

Busov - 1002m n.p.m.

Jest to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Zalesiony, piaskowcowy masyw wznosi się po słowackiej stronie Beskidu. Na Busov można wejść na dwa sposoby. Z miejscowości Gaboltov lub z miejscowości Cigielka (wejście krótsze, choć bardziej strome). 

Szlak rozpoczyna się tuż przed wsią, a na jej skraju znajduje się cygańska osada, co jest nierzadkie w tej części Słowacji. Po początkowo łagodnej wędrówce skrajem jaru, szlak zaczyna się gwałtownie wspinać, a po obu stronach ścieżki rozciągają się łąki czosnku niedźwiedziego. W przeciwieństwie do polskiej części Beskidu Niskiego, po słowackiej stronie nie jest on pod ochroną. Jego zapach towarzyszy turystom na dam szczyt. Ten zaś jest mocno zalesiony. Aby więc móc podziwiać panoramę uzdrowiska w Wysowej, należy znaleźć prześwit między drzewami, co również ma swego rodzaju urok. 

Lackowa - 997m n.p.m.

Najwyższy szczyt polskiej części Beskidu Niskiego, należący do Korony Gór Polski, o której więcej w artykule: https://mubi.pl/poradniki/korony-gorskie-w-polsce/. Wędrówka na ten szczyt cieszy się sporą popularnością. Wejście na niego rozpoczyna urokliwe uzdrowisko Wysowa z ładnym parkiem zdrojowym, a sam szlak swój początek ma tuż obok cerkwi Michała Archanioła z XVIII w. Za ostatnimi zabudowaniami ciągnie się polna droga rozdzielająca pastwiska, na końcu której zobaczyć można niewysokie, kolorowe, zwłaszcza jesienią góry. Ścieżka wchodzi w las aż do rozwidlenia na granicy polsko-słowackiej. Po drodze mija szczyt Cigielki (807m n.p.m.) i dochodzi do kolejnego rozwidlenia (pod Ostrym Wierchem). Najtrudniejszy odcinek wędrówki na Lackową to zejście z Ostrego Wierchu do Przełęczy Pułaskiego (743m n.p.m.), który, jak na Beskid Niski, może zaskoczyć stromo opadającym szlakiem pełnym kamieni rozjeżdżających się pod stopami. Skoro strome zejście, to i za chwilę strome podejście. Może trochę zmęczyć, a po wspinaczce należy kierować się do tabliczki z nazwą szczytu, bo to właśnie ona jest najczęściej fotografowana z racji braku widoków na zalesionym szczycie. 

Afganistan [mapa, co się dzieje]

$
0
0

Jeśli szukacie mapy Afganistanu oraz trochę informacji, aby poznać lepiej historię konfliktów zbrojnych w tym kraju, to dwie rzeczy dla Was:

Mapa Afganistanu

Zobacz, gdzie leży Afganistan, z kim graniczy oraz jak położony jest względem dużych mocarstw światowych.

Dokument na Netflixie o Afganistanie

Interesujący serial dokumentalny w XX. rocznicę zamachów na World Trade Center, który tłumaczy przyczyny, przebieg i konsekwencje ataku 11 września 2001 roku. Wciąga!

Link: Netflix - Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Wulkan - Wyspy Kanaryjskie - wyspa La Palma

$
0
0
Dziś mogliśmy obserwować wybuch wulkanu na wyspie La Palma położonej w ramach Wysp Kanaryjskich (Hiszpania). W południowej części wyspy wulkan wyrzucił pył, lawę i gazy. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Wszystko wygląda groźnie, ale wszyscy od kilku dni już oczekiwali na eksplozję, ponieważ ponad 25.000 razy doszło do małych i większych trzęsień ziemi. Naukowcy, dzięki dokładnym badaniom i prognozom, potrafili przewidzieć miejsce wypływu lawy z dokładnością do promienia o średnicy 1 kilometra.

Miałem okazję być w okolicy wulkanu Teneguia w 2018 roku, gdy spacerowałem szlakiem wulkanów - La Ruta de Los Vulcanos. Oto zdjęcia z trasy:

Zdjęcia wulkanów na wyspie La Palma


Wulkan La Palma
Wulkany Wyspy Kanaryjskie La Palma
Szlak Wulkanów La Palma
Wyspa La Palma


Mapa La Palma (Wyspy Kanaryjskie)




Byliście na wyspie La Palma? Jakie miejsca najbardziej Ci się spodobały? Daj znać w komentarzu!

Przewodnik po Wyspach Kanaryjskich


Wyspy Kanaryjskie Przewodnik

Wyspy Kanaryjskie. #Travel&Style


Autor: Berenika Wilczyńska
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 354

Ciekawy i praktyczny przewodnik po Fuerteventura i innych Wyspach Kanaryjskich.

Zamów teraz ten przewodnik >>

Dziennik z podróży Travelogue (mapa zdrapka)

$
0
0
Dostałem na urodziny świetny prezent - Travelogue z mapami zdrapkami i notatnikiem podróżnika. Zabawa przednia i tyle wspomnień! A ile jeszcze do zaplanowania i odkrycia!

Dziennik podróży

Mój travelogue jest od @luckiesoflondon - a Ty masz swój? Skąd?

#zdrapka #mapa #dziennikpodróży #tripjournal #notatkizpodróży #zapiski #wycieczki #zwiedzanie #backpack

Wyspy na wakacje jesienią 2021

$
0
0
Za oknami niespodziewanie pojawiła się jesień (choć w sumie już kalendarzowo przyszła), a my jeszcze chcielibyśmy nacieszyć się trochę słońcem. Wyskoczyć chociażby na weekend, aby zaznać promieni i ciepła. Jeszcze możesz. Chociażby polecieć na ciepłe europejskie wyspy. Zwłaszcza jeśli jesteś już po szczepieniu na koronawirusa i masz paszport COVID.

Które wyspy wybrać na wakacje jesienią 2021?

Malta

A dokładnie Malta, Comino i Gozo - znane chociażby z Błękitnej Laguny. Warto udać się na spacery po uliczkach Valletty i zaułkach Mdiny. Urzekają wysokie klify na południu Malty oraz megalityczne świątynie - jedne z najstarszych na kuli ziemskiej. Miłośnicy morza oprócz zażywania kąpieli mogą popłynąć rejsy łodzią luzzu oraz nurkować.
Zobacz nasz filmik!


Gran Canaria

Najważniejsza rada: siesta to świętość, więc wodę i kanapki kup rano przed zwiedzaniem wyspy, bo w południe możesz umierać z pragnienia, a nigdzie nie kupisz prowiantu.



Fuerteventura


Piękna wyspa, spokojna, duża, z takimi atrakcjami jak plaża Popcorn, wydmy, ciekawe miasteczka i świetna kuchnia. Zdecydowanie warto!


Teneryfa

Największa wyspa Kanarów, która atrakcje ma przez cały rok. Umiarkowany klimat, którym szczycą się Wyspy Kanaryjskie, pozwala na odpoczynek o jakiejkolwiek porze jesieni, zimy, wiosny i lata.
Wyspy wakacje jesień

Majorka

Zwiedzamy Palma de Mallorca, Soller i Valldemossa.


Sycylia

Lecimy do Trapani i odpoczywamy na pięknych plażach w okolicy oraz miejscowościach. Z kamerą byliśmy w Trapani, Erice, Marsala i San Vito lo Capo.


Ibiza

Wyspa Ibiza jest już raczej "po sezonie", ale warto odkryć inną "twarz" tej imprezowej wyspy. Bardziej chillout teraz niż fiesta.


A gdzie Ty wybierasz się na wakacje jesienią?

Zobacz też:
Hotele na Wyspach Kanaryjskich

Przewodnik po Wyspach Kanaryjskich


Wyspy Kanaryjskie Przewodnik

Wyspy Kanaryjskie. #Travel&Style


Autor: Berenika Wilczyńska
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 354

Ciekawy i praktyczny przewodnik po Wyspach Kanaryjskich.

Zamów teraz ten przewodnik >>

Kopenhaga [przewodnik]

$
0
0

Kopenhaga (stolica Danii) jak wszystkie skandynawskie stolice zachwyca czystością i dostatkiem, wyróżnia się jednak spokojną atmosferą i obfitością zieleni. Centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, a pojazdem najchętniej używanym jest rower, który można wypożyczyć w jednym ze 125 parkingów miejskich.

Przewodnik po Kopenhadze

Ikoną miasta jest bez wątpienia Syrenka:
Kopenhaga Syrenka

Kto po raz pierwszy odwiedza Kopenhagę powinien koniecznie odbyć spacer najdłuższym europejskim deptakiem zwanym Stroget, który znajduje się pomiędzy pełnym zieleni Placem Kongens Nytorv i Placem Ratuszowym - Radhuspladsen. Ulica znana jest z eleganckich sklepów i kawiarni. W pobliżu funkcjonuje najstarsze europejskie obserwatorium astronomiczne w Okrągłej Wieży.

Nowy Port - Nyhavn jest ulubionym miejscem turystów. Uliczka przedzielona jest na pół malowniczym pełnym kolorowych stateczków kanałem, nad którym wznoszą się piękne hanzeatyckie kamienice. Słynie również z tego, że mieszkał przy niej bajkopisarz Hans Christian Andersen. Posąg bohaterki jednej z jego baśni – Małej Syrenki jest popularnym symbolem miasta.

Kopenhaga Nyhavn

Nieopodal znajduje się, zasługujące na szczególną uwagę Wolne Miasto - Christiania. Utworzone w latach 70-tych przez hippisów w opuszczonych koszarach wojskowych, przez długi czas stanowiło niemal autonomiczną część miasta. Spacerując po kolorowych od graffiti ulicach, należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących norm, jak chociażby zakazu fotografowania.

W Kopenhadze znajduje się wiele pięknych parków i ogrodów. Obok parku-nekropolii Assistens Kirkegard, najsłynniejszym jest zespół ogrodów i park rozrywki - Tivoli. Naprzeciwko znajduje się Dansk Design Center - muzeum wzornictwa. Ekspozycja przedstawia ewolucję we wzornictwie i najciekawsze przykłady sztuki użytkowej.

Chętnie odwiedzany przez turystów barokowy pałac Amalienborg do dziś jest siedzibą duńskich monarchów. Codziennie w południe można tu oglądać uroczystą zmianę warty królewskich gwardzistów.

Również nowa architektura ładnie wplata się w kopenhaskie ulice, czego doskonałym przykładem jest położony w ogrodach królewskich najnowszy gmach Biblioteki Królewskiej – Czarny Diament.

Interesującym zabytkiem jest wzniesiony na rynku w stylu włoskiego renesansu Ratusz Miejski. Ciekawostką jest fakt, że mieści on Zegar Świata wyposażony w 18 tarcz i 12 mechanizmów, który wskazuje godziny we wszystkich strefach czasowych. Z wieży ratusza podziwiać można przepiękny widok na panoramę miasta.

Kopenhaga Ratusz

Mapa Kopenhagi




Przewodnik drukowany po Kopenhadze


Kopenhaga Przewodnik

Kopenhaga i Malmo


Travelbook

Autor: Andrzej Kłopotowski
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 200

Ciekawy i praktyczny przewodnik po duńskiej Kopenhadze i pobliskim szwedzkim Malmo.

Zobacz ten przewodnik tutaj >>

Najpiękniejsze parki w Europie

$
0
0

Co ciekawe, jeden z polskich parków jest wymieniany jako idealny na pikniki i spacery wśród zieleni. Który? Zobacz listę najpiękniejszych parków w Europie - i daj znać w komentarzu, jakie jeszcze parki warto odwiedzić.

Hiszpania, Madryt - Buen Retiro

Najpiękniejsze Parki EuropaW zasadzie jeśli odwiedzasz stolicę Hiszpanii i nie odwiedzisz parku Retiro, to tak jakbyś nie widział Madrytu. Wspaniały teren zielony z wielkim zbiornikiem wodnym i piękną architekturą. Park Dobrego Odpoczynku znajduje się w centrum, nieopodal Galerii Prado. W parku odpoczniemy na trawce (zielonej...), a także pozwiedzamy zabytki, Pałac Kryształowy, rzeźby, a także popływamy łódką po stawie. W czasie lata organizowane są tutaj bezpłatne koncerty.

Niemcy, Monachium - Englischer Garten

Wbrew nazwie nie jest to park typowo angielski. To miejsce, w którym mieszkańcy tego niemieckiego miasta mogą odzyskać kontakt z naturą - niektórzy nawet zjednują się z nią tak mocno, że rozbierają do naga i w ten sposób całkowicie wystawiają do słońca.
Warto przejść się pośród strumyków i ścieżek, usiąść na chłodny napój w jednym z ogródków piwnych, a potem rozmarzyć i zażyć kąpieli słonecznej.

Wielka Brytania - Szkocja, Glasgow - Pollok Country Park

Trzy mile od centrum Glasgow znajduje się jeden z ładniejszych brytyjskich parków, który zawiera Pollock House z kolekcją sztuki hiszpańskiej. Warto pójść na spacer trawnikami, ogródkami ogrodzonymi murami oraz pomiędzy drzewami.

Włochy, Rzym - Villa Borghese

Dość znany park, który zawiera fontanny i romantyczne widoki. Rzymianie lubią spędzać upalne dni na terenach rodziny Borghiów. Jest to ponad 80 hektarów, jest jezioro z łódkami, kino artystyczne, ogród zoologiczny i trzy muzea. Warto wziąć pod uwagę podczas planowania zwiedzania Rzymu.

Polska, Kraków - Park Bednarskiego

Kraków Park Bednarskiego
Widok na Wawel z Parku Bednarskiego

Jeden z mniej znanych krakowskich parków, a chyba najbardziej okazały. Znajduje się w Starym Podgórzu, nieopodal mostu Piłsudskiego, którym docieramy tu z Kazimierza. Wspinając się po schodach w stronę Krzemionek, obserwować możemy piękną panoramę Krakowa. Turyści docierają tu rzadko, dzięki czemu możemy rozkoszować się rodzącą się zielenią na wiosnę lub złocistymi kolorami spadających liści jesienią. W pobliżu zobaczymy Fort Benedykta oraz wejdziemy na Kopiec Krakusa. Część Parku Bednarskiego znajduje się pośród skał, co daje malowniczą okolicę. Na terenie tym organizowane są między innymi spotkania z jogą oraz biegi. W pobliżu znajduje się stadion oraz siedziba krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej z imponującą wieżą telewizyjną.

Wyspy Kanaryjskie [wakacje, przewodnik, atrakcje, mapa]

$
0
0

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich są teraz jeszcze bardziej realne dzięki tanim lotom z Warszawy Modlina, Krakowa i innych miast. Poznaj Wyspy Kanaryjskie!

Wyspy Kanaryjskie

Ryanair lata na Wyspy Kanaryjskie na trzy lotniska: Teneryfa, Gran Canaria i Fuerteventura. Co warto zobaczyć na Kanarach, gdy leci singiel, a co - gdy rodzina z dziećmi? Jakie atrakcje turystyczne mają Wyspy Kanaryjskie? Gdzie zarezerwować hotel i ile to kosztuje? Zobacz jakie wakacje dadzą tanie połączenia z Polski!

Kiedy lecieć na Wyspy Kanaryjskie?


Sezon na Kanarach trwa praktycznie przez cały rok. Ciepły klimat zapewnia bliskie położenie Afryki - znad Sahary napływają gorące masy powietrza każdego dnia. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, ale każdego miesiąca jest około 22 stopni. W czerwcu jest najlepsza pogoda - mało chmur, woda ciepła na 20 stopni i mniej plażowiczów niż w szczycie sezonu. W lipcu i sierpniu upały mogą dawać się we znaki nawet przy brzegu morza. Wiatr sirocco, zwłaszcza po południu, nanosi piasek pustynny, co powoduje konieczność skrywania się na przykład za wydmami.
Jesienią mogą występować silne opady deszczu - borrascas. Zima jest zwykle sucha, słoneczna i łagodna - powinna być zatem przyjemną odskocznią od polskich mrozów.

Wyspy Kanaryjskie na wakacje


Wyspy Kanaryjskie to przede wszystkim Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, El Hierro i La Palma, przy czym najbardziej turystyczne są cztery pierwsze.

Gran Canaria oraz Teneryfa to wakacyjne kurorty, zadbane plaże i piękne morze. Proponują uniwersalne wakacje dla rodzin i tych, którzy cenią sobie zorganizowaną turystykę. Wakacje z rodziną dobre będą też na Lanzarote i Fuerteventura. Mniejsze wyspy stwarzają możliwość spokojniejszego odpoczynku i spędzenia czasu na łonie dzikiej natury.

Chciałbym jednak zgłosić pewne zastrzeżenie. Wiele osób wybierając się na wczasy na Teneryfę i Gran Canaria lekceważy bogactwo naturalne tych wysp - one też są piękne pod względem geograficznym, a nie tylko plażowym. Zobaczymy na nich krajobrazy typowe dla wielu szerokości geograficznych i będziemy mogli znad morza przenieść się w góry. Obie wyspy nazywane są „kontynentami w miniaturze”, właśnie ze względu na bogactwo krajobrazów. Jeśli masz w głowie stereotyp, że Kanary to tylko leżenie plackiem, poleć tam i zmień swoje zdanie.

Wyspy Kanaryjskie oferują też dobre warunki dla uprawiających surfing i windsurfing. Wielu turystów przybywa tu, by praktykować naturyzm. Istnieją też ośrodki na wakacje dla gejów i lesbijek, którzy korzystają z tolerancyjnej atmosfery wysp i hiszpańskiego wyluzowanego klimatu.

Mapa: Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie Mapa
Mapa Wysp Kanaryjskich

Atrakcje turystyczne Wysp Kanaryjskich

Będąc na Wyspach Kanaryjskich warto zobaczyć:

Teneryfa

Teneryfa

Piramidy w Güímarze – sześć piramid schodkowych na wschodnim wybrzeżu wyspy
Stare Miasto w San Cristóbal de La Laguna oraz zabytkowe kościoły
Loro Parque – ogród botaniczny na północy wyspy
Muzeum etnograficzne Finca Carta (Valle de Guerra)

Gran Canaria

Gran Canaria

Vegueta w Las Palmas – historyczna dzielnica miasta z katedrą Świętej Anny i zabytkową zabudową, a także Muzeum Kolumba
Wydmy Maspalomas i plaże Playa del Ingles - kurorty wakacyjne ze wspaniałymi plażami, w tym dla nudystów
Pozo Izquierdo - wybrzeże dla windsurferów w pobliżu lotniska
Caldera de Bandama - pole golfowe w kraterze po wulkanie
Cruz de Tejeda - punkt widokowy na wierzchołki Roque Nublo i Roque Bentayga

Fuerteventura

Fuerteventura

Trasa Ayayay - najpiękniej położona droga na Fuerteventurze
Katedra Santa Maria w Betancurii, dawnej stolicy wyspy
Puerto del Rosario - obecne główne miasto wyspy
Plaża Cofete z Willą Wintera, Plaża Sotavento - uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie
Jaskinie Ajuy - najstarsze skały na Wyspach Kanaryjskich
Festiwal Latawców w Wydmach Saharyjskich Corralejo - wspaniała impreza na plaży
Góra Czerwona - czynny wulkan
Oasis Park - park zoologiczny dla dzieci i dorosłych

Lanzarote

Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya – park, który wygląd zawdzięcza erupcjom wulkanów w latach 1730-1736.
Jardín de Cactus - kaktusowy ogród będący atrakcją nie tylko dla miłośników roślin.

La Palma


La Palma


Wyspa Kanaryjska, która do niedawna nie była mocno znana, ale w wyniku eksplozji wulkanu Cumbre Vieja stała się centrum zainteresowania w Europie i na świecie. Miałem okazję spacerować trasą wulkanów w 2018 roku - w pobliżu najnowszej eksplozji, obserwując pola bananowców, które zmieniły się później w łąki zastygłej lawy. Stolica wyspy - Santa Cruz de La Palma jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, jakie widziałem. Są tu nieziemskie zachody słońca, które można obserwować na plaży w centrum miasta, a także pełne kolorowych kwiatów balkony na kamienicach na starym mieście. Zdecydowanie warto przylecieć! Zapewne będziesz potrzebować przesiadki w Hiszpanii albo na jednym z lotnisk Wysp Kanaryjskich.

a także na przykład:
La Gomera: Park Narodowy Garanoay – park z największym lasem wawrzynowym na świecie

Wczasy i hotele na Wyspach Kanaryjskich

Oferty w biurach podróży są w rozmaitych konfiguracjach. Tygodniowy urlop da się kupić już za niewiele ponad tysiąc złotych. Można też samodzielnie zorganizować sobie przelot i noclegi, zwłaszcza gdy tanie loty wprowadził Ryanair.
Jeśli chcesz mieć koszty pod kontrolą, kup tani lot i zarezerwuj tani nocleg. Zobacz bogatą listę hoteli i porównaj najniższe ceny tutaj:



Przewodnik drukowany po Wyspach Kanaryjskich


Wyspy Kanaryjskie Przewodnik

Wyspy Kanaryjskie. #Travel&Style



Autor: Berenika Wilczyńska
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 354

Ciekawy i praktyczny przewodnik po Gran Canaria, Teneryfie, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, El Hierro, La Gomera...

Zamów teraz ten przewodnik >>


Jaki przewodnik turystyczny wybrać? [drukowany]

$
0
0

Zastanawiam się, jaki przewodnik turystyczny byłby dla mnie idealny. Czy powinien mieć plan miasta i dobrze opisane atrakcje turystyczne? A może nie powinno zabraknąć w nim szczegółowego opisu kultury, sztuki i historii miejsc?

Przewodniki turystyczne
Przewodniki turystyczne mają różne oblicza. Jaki wybrać?
Miarą tego, jak dobry jest przewodnik, jest u mnie zazwyczaj stopień jego zużycia po wyprawie. Jeśli książka wraca ze mną w stanie nienaruszonym, oznacza to, że lepiej gdybym nie brał jej w ogóle z półki księgarni. To samo mogę powiedzieć, jeśli ekran smartfona nie jest pełen odcisków palców. (Choć to łatwiej wyczyścić.)

Przewodniki turystyczne mają często przydatne i nieprzydatne elementy. Postaram się podpowiedzieć Wam (i wydawcom), co przyda się podczas zwiedzania. Oczywiście to moje zdanie, więc z chęcią dowiem się, jakie części przewodników ważne są dla Ciebie.

Okładka przewodnika turystycznego

Bez okładki może być trudno, chyba że stawiasz na zwiedzanie z luźnymi kartkami (sam korzystam z nich, jeśli jadę do małej miejscowości i nie potrzebuję targać dużego tomu opisującego jeszcze kilkadziesiąt innych miejsc).
Okładka nie powinna być twarda i ważyć więcej niż wszystkie kartki w środku razem wzięte. Z drugiej strony nie powinna być też za cienka i giętka, bo może się zniszczyć i rozpaść. Warto wybrać okładkę rozkładaną, na której mieści się na przykład mapa okolicy.

Przód okładki zwykle mało mnie interesuje, ale są tacy, dla których "twarz" przewodnika musi być estetyczna. Z pewnością jednak decyzja o zakupie nie powinna zależeć od pierwszego wrażenia.

Treść na skrzydełkach okładek często wykorzystywana jest jako miejsce reklamowe. Zwykle jednak całostronnicowa reklama to nie jest najbardziej optymalne rozwiązanie dla reklamodawcy. Wewnętrzna okładka przewodnika prosi się o podanie najbardziej potrzebnych informacji - kilka słówek w języku zwiedzanego państwa, mapę regionu, ogólny plan miasta lub chociażby puste miejsce do napisania własnych notatek. Pomocną reklamą w tym miejscu mogłaby być lista informacji turystycznych lub lokalnych tanich barów, wpasowana w design przewodnika.

Format przewodnika turystycznego

Często małe przewodniki turystyczne wkładam do tylnej kieszeni spodni wówczas, gdy potrzebuję szybko zrobić zdjęcie. Niewielką książkę łatwiej też utrzymać w dłoni, gdy drugą ręką wskazujemy pozostałym uczestnikom wycieczki znalezioną atrakcję turystyczną. Duża księga sprawdzi się tylko na półce albo jeśli budujesz masę mięśniową i lubisz dźwigać.

Przewodnik turystyczny
Przewodniki dołączane do Gazety Wyborczej to prawdziwe encyklopedie państw i miast. Warto je czytać przed wyjazdem.

Objętość

Idealnie byłoby, gdyby w przewodniku były tylko te rzeczy, które Cię interesują. Z pewnością technologia druku na żądanie spowoduje, że będziesz mieć taką możliwość po odpowiedniej cenie już wkrótce. Jeśli interesujące Cię informacje są wyłącznie w opracowaniach grubych, spróbuj zakupić w wydawnictwie ebooka (PDF) z przewodnikiem i wydrukować sobie strony, które Cię interesują. Jeśli to nie możliwe, możesz po zakupie zwykłego, drukowanego przewodnika skserować wybrane strony.
Dla tych, którzy w ogóle nie chcą nosić nic więcej poza telefonem komórkowym i butelką wody mineralnej, przydatny może być przewodnik turystyczny w formie mobilnej, czyli na smartfona.

Przewodnik Mastercard
Przewodnik wydany we współpracy z MasterCard po Belgii i Luksemburgu ma krótkie wzmianki o miejscach i pomocne dane o godzinach otwarcia oraz cenach atrakcji turystycznych. Czasami lakonicznie opisana trasa zwiedzania jest najlepsza - dla tych, którzy nie lubią poznawać miasta przez książkę, ale bezpośrednio przez "doświadczanie miasta".

Kolor

Często są czarno-białe, a jedynie wkładki zawierają kolorowe zdjęcia. Dziś koszty druku kolorowego nie są aż tak wielkie, żeby nie móc wydać przewodnika z barwnymi fotografiami bezpośrednio przy opisywanych atrakcjach turystycznych. W wypadku map kolor wydaje się niezbędny. Kredowego czy lśniącego papieru nie potrzebuję - zwykle na nim druk tylko jeszcze bardziej się rozpływa po zabrudzeniu kartki kremem do opalania ;)

Przewodnik i mapa
W przewodnikach po miastach przydają się mapki poszczególnych dzielnic. Wtedy nie musisz mieć planu miasta

Skład

Chcąc oszczędzić miejsce, niektórzy wydawcy stosują małą czcionkę i lany tekst bez odstępów. Jeśli jesteś podróżnikiem, który przygotowuje się do zwiedzania i ma czas na zagłębienie w temacie przy herbacie w fotelu, nie będzie to dla Ciebie problemem.

Przewodnik turystyczny po Austrii
Ten przewodnik ma dużo treści. Ale czy łatwo i przyjemnie czyta się go w trasie? (Austria, Pascal)

Jeżeli natomiast dopiero wyjazd traktujesz jako okazję do poznania miejsca i zaczerpnięcia wiedzy, wybierz przewodnik złożony nowocześnie, który ma:
  • uporządkowany, przejrzysty spis treści,
  • pomysły na trasy (atrakcje zebrane w szlak turystyczny),
  • dobrą nawigację,
  • oznaczenia graficzne na brzegach,
  • pogrubienia i kolory w nagłówkach,
  • wypunktowania,
  • tabelki i boksy w treści.

Kolory przewodników
Dobre oznakowanie kolorami pozwala szybko dotrzeć do szukanych informacji. Dobrze, że zadbano o użyteczność dla turysty.

Trasy Wiedeń
Przykład przewodnika z propozycją trasy zwiedzania (Wiedeń, Bezdroża)

Przewodniki drukowane nie są elektroniczne, więc ciężko będzie Ci szybko wyszukać atrakcję turystyczną tak jak w przewodniku na telefon. Jest w tym jednak pewien urok - musisz się orientować, w jakiej dzielnicy jesteś, koło czego przechodzisz, jakie punkty orientacyjne są w pobliżu. Dobra nawigacja w książce powinna Ci znacząco ułatwić zwiedzanie dzięki braniu tych punktów pod uwagę.

Język

Podobnie jak w poprzednim punkcie, jeśli chcesz dać się zainspirować do podróży, wybierz bardziej opisowy przewodnik lub album. Na miejscu przydatne są zwykle fakty i przystępny język, bowiem rzadko kiedy zatrzymujemy się w jednym miejscu przez pół godziny i czytamy opis. Doczytasz więcej zapewne po powrocie do domu.

Spacerownik Warszawa
Spacerowniki Gazety Wyborczej to klasa sama w sobie i pomysł na weekendowe spacery

Przewodnik turystyczny
Przewodnik złożony z propozycji słuchaczy radia Złote Przeboje (Pascal) ma pomocne nagłówki, oceny i szacunkowe czasy zwiedzania. Plus za praktyczne informacje i oddanie łamów turystom

Fajerwerki

Przydatne turyście mogą być:
  • mapki poszczególnych okolic - nie każdy wydawca to rozumie, a przecież na dużej mapie czasem nie da się szczegółowo rozpoznać małych uliczek,
  • przy zabytku - odniesienia do innych atrakcji i imprez powiązanych tematycznie, telefony, strony internetowe, rozpisane na zdjęciu / grafice style architektoniczne, nazwy elementów budowli i zdobień,
  • dział z zapowiedziami imprez turystycznych (możliwie najbardziej aktualny),
  • kody QR i linki - odniesienia do treści bardziej rozbudowanych, interaktywnych i personalizowanych (np. porównywarki lotów z wynikami wyszukiwania połączeń ze zwiedzanej miejscowości)

Wybierając przewodnik turystyczny warto pamiętać też, że:
  • niekiedy bardziej kompletne są wydania anglojęzyczne,
  • czasami bardziej szczegółowo miejsce opisują przewodniki wydane na miejscu,
  • może być też na odwrót, czyli warto przejrzeć kilka książek przed zakupem,
  • Kraków Przewodnik
    Przykład przewodnika turystycznego wydanego na miejscu - tu: Kraków Podgórze
  • warto przygotować się do wyjazdu wcześniej, dzięki czemu zdążysz zobaczyć ofertę wydawniczą w księgarni stacjonarnej (np. Empik, Matras czy inna) i porównać ceny z podróżniczymi księgarniami internetowymi, takich jak np. Bezdroza.pl,
  • czasem lepiej (taniej) kupić wydanie w tzw. "tanich książkach", czyli księgarniach sprzedających starsze nakłady lub resztki serii,
  • może nie być jednego przewodnika, który zaspokoi Twoją ciekawość lub zapewni orientację w terenie - niekiedy podróżuję z dwoma książkami różnych firm,
  • osobno zakupione mapa lub plan miasta bywają niezastąpione, a jeśli mają naniesione punkty z zabytkami, często mają krótki opis, zwykle wystarczający przy weekendowym zwiedzaniu,
  • w punktach informacji turystycznej znajdziesz zazwyczaj darmowe mapki i rzadziej przewodniki,
  • czasem lepiej skorzystać z opracowań publikowanych w gazetach lub magazynach turystycznych - są zwykle tematyczne i skupiają się na najważniejszych informacjach.

Przewodnik
Przewodnik dziennikarzy Gazety Wyborczej złożony jest z wywiadów z mieszkańcami Krakowa. Ciekawy sposób poznawania miasta oczami tzw. lokalsów


Jakiego typu przewodniki turystyczne wybierasz Ty? Skomentuj!

Przewodnik po Barcelonie [Relacja, Zdjęcia, Atrakcje Turystyczne]

$
0
0

Przewodnik po Barcelonie. Stolica Katalonii zaprasza o każdej porze roku. My jednak polecamy wiosnę i jesień, gdy temperatury są idealne na zwiedzanie Hiszpanii. Poniżej relacja z wakacji w Barcelonie, którą przygotowaliśmy po pierwszej wizycie w tym mieście.

BarcelonaPrzeprowadzę się tam. Tak postanowiłem i zrobię wszystko, aby tak się stało. Bo jak nie chcieć mieszkać w Barcelonie, która ma i morze, i wzgórza, ma miejski gwar, koncerty, życie nocne do poranka, a zarazem spokojne ogrody?

Północ. Lądujemy samolotem tanich linii lotniczych Ryanair w Barcelonie. Precyzyjnie rzecz ujmując - na lotnisku Reus, 75 kilometrów od Barcelony. Udaje nam się zdążyć na autokar Hispanico Igualdino (Monbus), którym za 14 euro jedna osoba może dojechać w półtorej godziny na dworzec autobusowy Barcelona Sants. [aktualizacja - teraz samoloty lądują na lotnisku Girona, godzinę drogi autobusem od Barcelony, oraz na głównym lotnisku Barcelona El Prat - więcej w informacjach praktycznych]

Jesteśmy trochę skonsternowani, bo co tu robić o drugiej w nocy w Barcelonie? To pytanie po tygodniu czasu wydaje się nam śmieszne, bowiem mieszkańcy Hiszpanii o tej porze prowadzą intensywne życie rozrywkowe. Przykładając polską miarkę, uważamy, że wszyscy śpią. Nasz gospodarz odpisuje na SMS, żebyśmy przybywali. Ciągniemy nasze walizki po ulicach, nieco się gubiąc, mając to przyjemne drżenie serca w chwilach zagubienia. Odczytywanie oznaczeń ulic na początku sprawia nam kłopot, ale po chwili odnajdujemy mapki na przystankach autobusowych i idziemy już bez problemu. Gdy docieramy, w mieszkaniu w najlepsze trwa impreza. Na szczęście szanują nasz dziwny polski zwyczaj spania w nocy i cichną. Pokój jest ciasny, ale po co nam więcej, skoro nastawiliśmy się na zwiedzanie? Dostaliśmy klucze i wyruszamy w drogę.

Ulica Joaquin Costa pełna jest sklepików z owocami, knajpek otwieranych przed północą i minisklepów zwanych supermercado. Przewija się tu wiele narodowości i wyznań. Kto w Polsce by pomyślał, że obok siebie sklepy będą mieć chrześcijanin, hindus, żyd i muzułmanin. U tego ostatniego kupujemy olejek do opalania i wodę. Na plażę też się wybieramy, w końcu to nasz jedyny tydzień wakacji w tym roku.

Atrakcje turystyczne Barcelony

Pierwszego dnia jest pochmurno, zatem zagłębiamy się w pobliski Plac Catalunya (Plac Kataloński) i odchodzącą od niego ulicę La Rambla z deptakiem na środku. Po jednej stronie jest nasza dzielnica z rajem deskorolkowców pod Muzeum Sztuki Współczesnej (MACBA - Museu d'Art Contemporani de Barcelona), po drugiej - Barri Gotic (Dzielnica Gotycka) wraz z katedrą. Przejdziemy wszystkie uliczki wzdłuż i wszerz, bo ich magia jest niezwykła. Zaułki, sklepiki, suszące się pranie nad głowami przechodniów, ciekawe kartonowe i gipsowe postaci wystawione na balkonach. Przy końcu Rambli od strony morza skręcamy do Portu Olimpijskiego. W samą porę chowamy się w barze, bowiem lunął właśnie deszcz. Przez kolejne dni towarzyszą nam upał i słońce, aż do wyjazdu, gdy znów leje jak z cebra. Temperatury 30 st. C w dzień i 25 w nocy rozleniwiają i nastrajają do leżenia na plaży oraz siedzenia w kawiarnianych ogródkach. Przyjmujemy prosty tryb funkcjonowania - rano zwiedzamy, po południu odpoczywamy na plaży, a wieczorem smakujemy tętniące życie knajpiane.

Żelaznymi punktami wycieczki do Barcelony są Sagrada Familia w dzielnicy Eixample, katedra w Barri Gotic (dzielnica gotycka) i wioska olimpijska na Montjuic (Góra Żydów). Koniecznie wspinamy się do Parku Guell i na stadion Camp Nou - siedzibę FC Barcelona. Warto zajrzeć na targ owocowy, warzywny i mięsno-rybny Boqueria przy Rambli. Przy Passeig de Gracia są Casa Batllo i Casa Amatller, w bocznych uliczkach Eixample rozlokowały się modne puby i kluby, także gejowskie.

Jak jest w tych miejscach? Do Sagrada Familia (kościół Świętej Rodziny) nawet nie próbujemy się dostać, bo kolejka zawija się wokół budynku na długości dobrych kilkudziesięciu metrów. Dla oszczędnych - najlepiej zapisać się na mszę niedzielną o poranku, gdy po mszy jest moment na zwiedzanie - choć oczywiście bez wspinaczki na wieże. Katedra jest w remoncie, ale plac wokół niej jest przyjazny. Na Montjuic wchodzimy przez wielki Placa Espanya (Plac Hiszpański), oglądamy stadion olimpijski (za darmo), znicz igrzysk i baseny na świeżym powietrzu, a dodatkowym bonusem jest wspaniała panorama Barcelony i wieczorny pokaz podświetlanych fontann. Park Guell pełen jest turystów, ale przyjemnie się tu zagubić w małych dróżkach. Na Camp Nou buszujemy po sklepiku dla fanów - gadżetach, koszulkach, piłkach i szalikach FC Barcelona. Na targu Boqueria stragany uginają się pod ciężarem owoców - tych tropikalnych i morskich, a także innych lokalnych produktów.

Mimo iż zapłaciliśmy słono za bilety lotnicze, trafiliśmy z terminem podróży najszczęśliwiej jak mogliśmy. Pod koniec września w Barcelonie odbywa się wielka impreza La Merce. Wówczas przez miasto paradują wielkie kukły, jest hałas, zabawa, radość. Na kilku scenach grają zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne, występują castellers (wieże z ludzi).

Tydzień minął szybko. Wracamy do kraju niepocieszeni, bo żal plaż i barcelońskiego swobodnego stylu życia. Po wyjściu z samolotu szczękamy zębami...

Zobacz zdjęcia i nasz filmowy przewodnik po Barcelonie:

Mapa Barcelony



Zdjęcia z Barcelony


Sagrada Familia

Nieukończony od wielu lat kościół projektu Gaudiego w dzielnicy Eixample. Może uda się go dokończyć za 20 lat, a może i nigdy. W końcu w tym jest element sławy tej świątyni.

Sagrada Familia

Park Guell

Park na północy Barcelony stworzony przez Antoniego Gaudiego. Park Guell to jedno z miejsc, które trzeba zwiedzić.

Barcelona Park Guell

Targ Mercat de la Boqueria

Od morza po tropiki. Owoce różnego rodzaju znajdziesz właśnie tu. Są też lody, sałatki owocowe i napoje, które smakują jak żadne inne - w końcu robione są na miejscu.

Barcelona Boqueria

Katedra Świętej Eulalii

Zlokalizowana w dzielnicy Barri Gotic. Jeden z najcenniejszych obiektów architektury gotyckiej w Hiszpanii. Nieopodal muzeum diecezjalne.

Barcelona Katedra

Placa Espanya

Niegdyś była tu arena walk byków. Katalończycy nie chcieli tego rytuału, więc zmienili przeznaczenie budynku i teraz jest tu centrumm handlowe. Fasada jednak została. Warto wyjechać na szczyt budynku (schodami w środku, żeby nie płacić za windę turystyczną na zewnątrz) i zobaczyć panoramę 360 stopni na Montjuic, Tibidabo, Sagradę i plaże Barcelony.

Barcelona Placa Espanya

Montjuic

Wzgórze, do którego prowadzą od Placu Hiszpańskiego gigantyczne schody. Wieczorami ma tu miejsce pokaz fontann.

Barcelona Montjuic

Park Olimpijski

Na wzgórzu Montjuic z okazji igrzysk w 1992 roku zbudowano stadion olimpijski i inne obiekty sportowe. Ach, pamiętamy to drugie miejsce piłkarzy po pasjonującym finale z Hiszpanią.

Barcelona Vila Olimpica

Stadion Camp Nou FC Barcelona

Choć jest nieco dalej od centrum, fani piłki nożnej nie przegapią tej okazji. Można zwiedzić stadion i kupić pamiątki FC Barcelona w sklepiku. Jeśli masz możliwość, kup bilet na mecz. Dopingu kibiców Barcy długo nie zapomnisz.

Barcelona Camp Nou

La Rambla

Najsłynniejsza ulica Barcelony, od której odchodzą uliczki starego miasta. Są tu kramy i artyści uliczni. Uważaj na portfel, a najlepiej nie nieś nic cennego ze sobą - kieszonkowcy kradną na potęgę.

Barcelona Rambla

Avinguda del Portal de l'Angel

Deptak pełen markowych sklepów. Przy wejściu do H&M porażą nas zmieniające kolory schody i ściany. Przy ulicy tej stoi też El Corte Inglés, wielki dom towarowy.

Barcelona Avinguda del Portal d l Angel

Barcelona - Informacje praktyczne

Dojazd do centrum Barcelony z lotniska El Prat


Masz do wyboru:
- autobus Aerobus - A1 z terminalu 1 i A2 z terminalu 2. Możesz kupić bilet jednorazowy lub w dwie strony. Są automaty przy przystanku, ale w razie problemów pomaga personel i kierowca. Najlepsza opcja na dojazd do Placa Espana i Placa de Catalunya.
- pociąg Renfe z terminalu 2 - tutaj ląduje Ryanair i Wizzair. Najlepiej (jeśli planujesz dużo zwiedzać) kupić bilet T-casual, który uprawnia 1 osobę do 10 przejazdów z przesiadkami na wszystkie typy komunikacji miejskiej w Barcelonie i podmiejskiej (przesiadki muszą nastąpić w ciągu 75 minut). Najlepszy środek transportu, by dojechać do dworca kolejowego Barcelona Sants, centrum (Passeig de Gracia) oraz na Costa Brava.
- metro - z obu terminali lotniska. Wada - jedzie długo i kosztuje więcej niż pociąg, jeśli liczyć T-casual podzielone na 10 przejazdów.

Dojazd do Barcelony z lotniska w Girona


Samoloty do Polski do lotniska Girona - dojazd na lotnisko z dworca autobusowego Barcelona Nord, niedaleko Łuku Triumfalnego. Bilety kupisz w punktach sprzedaży przy lotnisku i przy dworcu autobusowym Nord.

Dojazd z lotniska Reus do Barcelony

Autobus Hispanico Igualdino (Monbus) stoi przed wyjściem z terminala (zwykle trzeba przejść nieco w lewo). Bilety kupimy bezpośrednio u kierowcy. W jedną stronę kosztuje 14 euro, przy zakupie od razu biletu powrotnego otrzymujemy niewielki rabat. Dojedziemy na dworzec autobusowo-kolejowy Barcelona Sants (Estacio de Sants). W sezonie turystycznym kurs autokaru trwa półtorej godziny. Bilet można kupić w budce przy stanowiskach autokarowych - zarówno na dworcach w Barcelonie, jak i przy lotnisku.

Co po dojeździe do Barcelony?

Sugerujemy dogadanie się ze swoimi gospodarzami apartamentu lub hotelem na przyjęcie Was do około 3 w nocy. Zazwyczaj nie jest to problemem, bowiem osoby wynajmujące pokoje są przygotowane na różne terminy przybycia gości. Nasi gospodarze dopiero zaczynali życie nocne o tej porze. Cieszyli się bardziej, że przybyliśmy w nocy niż mielibyśmy ich budzić o 7 rano.
Jeśli musisz poczekać do następnego dnia na check-in, możesz spróbować usiąść w jakiejś knajpce przy butelce cavy lub kawy. Ciekawe może być też powitanie słońca na wzgórzu Montjuic lub w okolicy Parku Guell.

Plaże Barcelony

Główne plaże, Barcelonetai San Sebastia zlokalizowane przy ujściu drogi La Rambla do morza, są zajmowane przez rodziny z dziećmi i pary mieszane. Nieco dalej położona Platja Mar Bella jest przeznaczona dla nudystów. Ta plaża umiłowana jest też przez gejów. Kobiety nie mają problemu z opalaniem topless na żadnej z plaż. Spokojna jest też plaża Bogatell i Nova Mar Bella. W wakacje plaża Llevant ma wydzieloną strefę dla psów.
Wielki parking znajduje się przy Platja Nova Mar Bella.

Oto plaża Barceloneta:

Barcelona Plaża

Jak zwiedzić Barcelonę najtaniej?

  • Najtańszy lot: szukaj ofert Ryanair i Wizzair, da się tanio. My trafiliśmy w szczyt sezonu i nieco przepłaciliśmy, ale trudno - warto było. Z Polski Ryanair latał do Reus, ale od dawna lata już do Girony (bliżej do centrum) i Barcelona El Prat (najbliżej miasta). Z Katowic Wizzair lata na główne lotnisko w Barcelonie. Można także próbować latać przez Brukselę-Charleroi lub Bolonię.
  • Najtańszy nocleg: szukaj na CouchSurfing.com lub w hostelu, znajdziesz też tanie oferty w pensjonatach i serwisie airbnb.com
  • Najtańszy sposób poruszania się po mieście: na piechotę, bo miasto jest idealnej wielkości do tego typu zwiedzania
  • Najtańszy sposób zwiedzania: kup Barcelona Card, która daje bezpłatny transport miejski i zniżki do muzeów
  • Najszybciej: Barcelona Bus Turistic - wsiadasz i powiozą Cię wokół najważniejszych zabytków

Co zwiedzić poza Barceloną?

Miłośnicy plaż powinni rozważyć skorzystanie z plaż Sitges, która jest wakacyjnym kurortem dla mieszkańców Barcelony. Dojedziesz tam koleją Renfe Cercanias. Pociągi kursują co kilkanaście minut i docierają do miasteczka w pół godziny.

Festiwal La Merce - film



Pokaz światło-dźwięk i fontanny na Montjuic



Zobacz też:
Przewodniki po Barcelonie [drukowane]

Taka jest nasza Barcelona. A Twoja? Co polecisz do zobaczenia w Barcelonie? Co urzekło Cię tam najbardziej?

Hotele w Katalonii

Zobacz najtańsze oferty hoteli w Katalonii >>



Viewing all 176 articles
Browse latest View live